Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest N maja 20, 2018 1:48 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Dworzec główny: budować nowy, czy modernizować istniejący?
PostNapisane: N gru 17, 2017 1:48 pm 
Forumowy As
Forumowy As

Witajcie! :smile:

Trochę czasu minęło od dnia, w którym pisałem Tu po raz ostatni. Teraz wracam, bo w Olsztynie toczy się bardzo ciekawa dyskusja na temat dworca kolejowego.

Temat jest Wam pewnie znany, po jednej strony barykady zwolennicy wyburzenia starego i budowy nowego obiektu, po drugiej - zwolennicy modernizacji istniejącego (na czele z Forum Rozwoju Olsztyna). Ci drudzy opublikowali już sporo wizualizacji, podaję link do niezależnego źródła branżowego:

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 57125.html

Powstała też ekspertyza konserwatorska dotycząca olsztyńskiego dworca:

http://fro.olsztyn.pl/2017/11/ekspertyz ... olsztynie/

Zanim napiszę coś więcej, ciekaw jestem Waszego zdania w tej kwestii.

Pozdrawiam serdecznie! :smile:

Tytuł: Re: Dworzec główny: budować nowy, czy modernizować istniejąc
PostNapisane: Wt gru 19, 2017 10:24 pm 
Ekspert
Ekspert

Witaj Kolejarzu :D
Moim zdaniem stary dworzec należy zburzyć i postawić nowy...

PostNapisane: Wt sty 02, 2018 2:57 am 
Forumowy As
Forumowy As

to Coś to jest niby jakim zabytkiem Olsztyna? Bo nasuwa mi się głupawa rymowanka z czasów dzieciństwa:

"Co jest zabytkiem Olsztyna?
- Śmierdząca Łyna!
A co zabytkiem Łyny?
Gówno i szczyny!"

No więc popatrzmy, co z tego ma niby być...;)

PostNapisane: Pt sty 12, 2018 11:57 am 
Ekspert
Ekspert

a1410 napisał(a):
Witaj Kolejarzu :D
Moim zdaniem stary dworzec należy zburzyć i postawić nowy...

Popieram :)

PostNapisane: Śr sty 24, 2018 5:34 pm 
Ekspert
Ekspert

adampkp!
Nie wiem jakie to dziś Święto ale miło Cię tu ponownie zobaczyć. Przypadkiem-nie przypadkiem zajrzałem na nasze (!) forum w.m. a tu i Ty i ,,grunwald" i Hun i Poganka. No, za chwilę może i MobyDick spontanicznie zareaguje .

Nie oczekuj ode mnie merytorycznej odpowiedzi. Realia się w międzyczasie zmieniły. W moim Olsztynie bywam już bardzo sporadycznie.
Mógłbym Tobie jednak odpowiedzieć, że tak lub nie ale to by był więc strzał na oślep. Nie jestem bliżej w temacie. Intuicja mi podpowiada tak : po co burzyć stare ? Czy nie lepiej zmodernizować i poprawić? Zachować przy tym dla potomności deczko starej architektury. To też ważne. Jednak jak znam ,,młodych twórców nowej rzeczywistości" to wolą zburzyć stare i budować od początku nowe .Bo i im łatwiej budować nowe od początku niż poprawiać, modernizować, etc. a i chyba zaklęty w podświadomości cel, że to ,,będzie moje od początku do końca" i na wieki. (młodym tylko się wydaje ,że tak to jest).
Ot refleksyjka moja niewielka na temat zmian o które zapytałeś.
Pozdrawiam!

PostNapisane: Śr sty 24, 2018 5:49 pm 
Forumowy As
Forumowy As

Problem w tym, że to co naprawdę było stare, częściowe uszkodzone podczas wojny, już dawno rozebrali. Wybudowali to, co teraz stało się starym. Obiekt szpetny i niefunkcjonalny, włącznie z peronami. Jak jest kasa to rozebrać i wybudować nowy. Najbardziej żal tego co spalili ruscy w pijanym amoku na polecenie swojej władzy. Wyzwoliciele psiakrew! Pozbawili nas urokliwego miasta.
PRO FIDE REGE ET LEGE

PostNapisane: Śr sty 24, 2018 7:50 pm 
Ekspert
Ekspert

ZJS napisał(a):
Najbardziej żal tego co spalili ruscy w pijanym amoku na polecenie swojej władzy. Wyzwoliciele psiakrew! Pozbawili nas urokliwego miasta.
PRO FIDE REGE ET LEGE

Może to trochę ot, ale pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Otóż Rosjanie niczego nie wyzwalali, oni zdobywali Prusy Wschodnie i powinniśmy cieszyć się, że z Olsztyna nie została kupa gruzów, bo tylko tyle zostało z większości miast Związku Radzieckiego, które opuszczali wycofujący się Niemcy. Niemcy na froncie wschodnim przyjęli zasadę spalonej ziemi i realizowali ją z niemiecką precyzją. Jak myślisz, dlaczego po rozkazie ewakuacji wydanym w styczniu 1945 roku przez gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha z 2,5 miliona mieszkańców Prus ewakuowało się 2,2 miliona? Otóż wszyscy oni dokładnie wiedzieli, co ich ojcowie, mężowie, bracia i znajomi wyprawiali na froncie wschodnim i w związku z tym czego mogą spodziewać się po nacierającej Armii Czerwonej. Uciekali w popłochu jak szczury, bo gdyby Rosjanie zachowali się adekwatnie do zachowania wycofujących się Niemców, to większość z mieszkańców Prus spłonęłaby w domach i kościołach miejscowości, w których mieszkali...

PostNapisane: Cz sty 25, 2018 6:11 pm 
Forumowy As
Forumowy As

"Wyzwoliciele" to było ironicznie. Obydwaj wiemy jak wyglądała wojna na Wschodzie i nie będziemy kruszyć o to kopi. Wiemy też doskonale, że do Prus Wschodnich wkraczali zdobywcy żądni odwetu. Wiemy też doskonale, że w Teheranie (1943) i Jałcie (luty 1945) ustalono oddanie tej części Prus Wschodnich Polakom. Kaprys Stalina zdecydował, że nie całych. W tej sytuacji, kiedy było wiadomo, że niezniszczone miasto przypadnie "sojusznikowi", uważam zachowanie Rosjan za małpią złośliwość. Pozdrowienia.
PRO FIDE REGE ET LEGE

PostNapisane: So lut 03, 2018 12:45 am 
Fanatyk
Fanatyk

ZJS napisał(a):
"Wyzwoliciele" to było ironicznie. Obydwaj wiemy jak wyglądała wojna na Wschodzie i nie będziemy kruszyć o to kopi. Wiemy też doskonale, że do Prus Wschodnich wkraczali zdobywcy żądni odwetu. Wiemy też doskonale, że w Teheranie (1943) i Jałcie (luty 1945) ustalono oddanie tej części Prus Wschodnich Polakom. Kaprys Stalina zdecydował, że nie całych. W tej sytuacji, kiedy było wiadomo, że niezniszczone miasto przypadnie "sojusznikowi", uważam zachowanie Rosjan za małpią złośliwość. Pozdrowienia.
PRO FIDE REGE ET LEGE

Jak coś mam taczkę i młot .Może jakiś piknik majowy :?:

PostNapisane: So lut 03, 2018 12:17 pm 
Senior
Senior

a1410 napisał(a):
Otóż Rosjanie niczego nie wyzwalali, oni zdobywali Prusy Wschodnie i powinniśmy cieszyć się, że z Olsztyna nie została kupa gruzów,

Przecież tak dokładnie się stało, z Olsztyna została kupa gruzów. Kupa gruzów, która potem została wywieziona, żeby odbudować Warszawę... :D

Tak serio serio, wracając do tematu. Od kiedy pamiętam za bycia dzieckiem, czyli od lat 90tych o olsztyńskim dworcu mówiono tylko w kategorii wyburzenia. Jestem na tym świecie "tylko" 30 lat, ale historie miasta znam dobrze z zainteresowania i wykształcenia. Szczerze - nie widzę w tym budynku niczego co by wskazywało na to, że jest zabytkiem. No, może te słynne już poręcze na peronach, ale je można przecież zachować nawet równając dworzec z ziemią. Szczególnie, że one zostały po poprzednim dworcu, nie są częścią obecnego. Trzeba by tylko postawić tablicę czemu nie pasują one do czegokolwiek, bo inaczej nikt się nie zorientuje, że są zabytkiem.
Mamy już wyremontowany Dukat, który za nic nie przypomina "zabytku", którym był przed remontem.

Zostawianie dworca w obecnym stanie będzie jak pudrowanie trupa dziadka, który się trzyma w tapczanie, bo "ciężko się rozstać".
Wpisanie go do rejestru oczywiście ustawi też wszystkie przyszłe remonty/renowacje czy cokolwiek będzie potrzebne. Obiekt o takiej funkcjonalności nie powinien być ograniczony w ten sposób.

U nas chyba ciągle panuje przekonanie, że musimy mieć duży dworzec w Olsztynie, co nie jest prawdą. Pomysł z wybudowaniem tam galerii upadł jak tylko się okazało, że Olsztyn jest za biednym miastem na dwie galerie, a co dopiero na trzy. Obecny dworzec stoi w wielu miejscach pusty, większość "typowych" dworcowych sklepów jest w Dekadzie. Czemu nie na dworcu? Prawdopodobnie przez to, że budynek jest stary i w żaden sposób nie jest przystosowany do dostaw czy do obecnych standardów.
Opcją do rozważenia również jest to, czy nie będziemy mieli zaraz potworka w postaci pustej Dekady gdybyśmy postawili dworzec na tyle duży, żeby sklepy się tam przeniosły.

Dodatkowo - cała akcja zrobienia zabytku jest sygnowana przez fro, które od wielu lat słynie z forsowania głupich pomysłów, z reguły naprzeciw wszystkim, tak jak jest to teraz.

Podsumowując - zaorać i korzystać z szansy, że W KOŃCU są pieniądze na spełnienie marzeń większości Olsztyniaków.

Ps. Jeśli ktoś chce poświęcać swój czas i energie na ratowanie zabytku to w centrum miasta stoją szubienice. Szubienice w kontekście których ciągle mówi się o rozebraniu/przeniesieniu. Rozebraniu/przeniesieniu o którym nie powinno być mowy, ponieważ one są bezdyskusyjnie zabytkiem. Może nie świadczą o najlepszym okresie w naszej historii, ale o tych czasach też trzeba pamiętać, choćby w obawie, żeby nie dopuścić do ich powtórzenia.

PostNapisane: Cz mar 29, 2018 9:33 pm 
Ekspert
Ekspert

Hej! A gdzie ,,zasadźca tematu" i Jego zdanie i opinia? Wiosna już tymczasem (kurka!) z urokami wszelkimi i załamaniami pogody jej towarzyszącymi nadeszła . Wywołał Adam temat a ja ciekawym już wielce co też i On na to?
Pozdrawiam!

PostNapisane: So kwi 07, 2018 10:11 am 
Forumowy As
Forumowy As

Cześć!
carek napisał(a):
Hej! A gdzie ,,zasadźca tematu" i Jego zdanie i opinia? Wiosna już tymczasem (kurka!) z urokami wszelkimi i załamaniami pogody jej towarzyszącymi nadeszła . Wywołał Adam temat a ja ciekawym już wielce co też i On na to?
Pozdrawiam!

No tak, Adam podrzucił "bombę" i uciekł na bezpieczną odległość. :D

Jakie jest moje zdanie w tej kwestii? Temat jest na tyle złożony, że jednoznacznie wyrobionego zdania nie mam. Mam natomiast kilka przemyśleń cząstkowych, które według mnie powinno brać się pod uwagę przy rozważaniu tego problemu.

1. Chociaż nie jestem specem w dziedzinie kulturotwórczych aspektów budownictwa, to jednak w moim odczuciu olsztyński dworzec nie jest zabytkiem.

2. Mając na uwadze pkt. 1, działania Forum Rozwoju Olsztyna (tj. dążenie do wpisania dworca na listę zabytków) traktuję przede wszystkim jako grę na czas z wykorzystaniem możliwości administracyjnych. Według mnie w obecnej sytuacji jest to słuszny kierunek, bo nie mamy żadnej wiedzy, jaki obiekt powstanie po wyburzeniu istniejącego dworca. Jestem całkowitym przeciwnikiem kupowania kota w worku.

3. Uważam, że w dotychczasowej debacie publicznej na ten temat (która ostatnio chyba trochę ucichła) konkretną argumentację i konkretne propozycje przedstawiło jedynie Forum Rozwoju Olsztyna (od razu zaznaczam, że nie mam nic wspólnego z tym stowarzyszeniem). Efekt zaprezentowany na wizualizacjach jest naprawdę interesujący, choć niestety nie jestem w stanie ocenić, na ile realne jest jego osiągnięcie w praktyce (chodzi o rzeczywisty potencjał techniczny konstrukcji istniejącego obiektu - pęknięcia, grzyb, korozja itd.). Gdybym miał pewność, że to, co na zdjęciach, możemy mieć w rzeczywistości, wówczas poważnie brałbym pod uwagę możliwość rewitalizacji.

4. W przeciwieństwie do pkt. 3, przeciwnicy propozycji Forum Rozwoju Olsztyna, oprócz używania argumentów "ad personam" w stosunku do samego stowarzyszenia, w przeważającej większości zarzucają, że istniejący obiekt powstał "za komuny", jest brzydki, śmierdzący i należy go zrównać z ziemią. Taka emocjonalna argumentacja w żaden sposób mnie nie przekonuje. Stan techniczny i potencjał obiektu to jedno, stan utrzymania - drugie. Żeby tylko nie okazało się, że po jego wyburzeniu dostaniemy w zamian jakiś "kurnik z rozdzielnika"...

5. Chyba nie do końca zgadzam się ze stwierdzeniem:
stfu napisał(a):
U nas chyba ciągle panuje przekonanie, że musimy mieć duży dworzec w Olsztynie, co nie jest prawdą.

A dlaczego nie?!
Przyjmijmy tylko trzy założenia, a mianowicie, że:
- nie chcemy zmniejszenia, a chcemy zintensyfikowania ruchu kolejowego,
- chcemy prawdziwej integracji w jednym miejscu różnych gałęzi transportu (kolej, tramwaj, autobusy miejskie, autobusy PKS),
- chcemy zapewnić podróżnym odpowiednie warunki do rozpoczęcia podróży i przesiadek (kasy biletowe, porządna poczekalnia, gastronomia, sanitariaty, inne usługi).
Wtedy dość szybko może okazać się, że nowy dworzec nie powinien być mniejszy od istniejącego.

6. Na koniec bardzo ważne (w kontekście całej dyskusji o olsztyńskim dworcu) pytanie do dwóch przedmówców:
ZFS napisał(a):
Obiekt szpetny i niefunkcjonalny, włącznie z peronami.

stfu napisał(a):
Obiekt o takiej funkcjonalności nie powinien być ograniczony w ten sposób.

Jakie konkretnie zastrzeżenia zgłaszacie w odniesieniu do FUNKCJONALNOŚCI istniejącego dworca (mam na myśli cały kompleks, czyli wspólny dworzec PKP i PKS oraz biurowiec)?

Pozdrawiam serdecznie! :smile:

PostNapisane: Pn kwi 16, 2018 8:35 am 
Ekspert
Ekspert

Dzięki Adam! Mądrego to i posłuchać i poczytać dobrze jest.
Pozdrawiam!
P.S. A tak przy okazji jako ciekawostkę z tego ,,koszyka tematów" dla zainteresowanych polecam wizualizacje projektów i artykuły na temat planów budowy nowego dworca w ...Zakopanem. Co ma piernik do...? Ano ma bo i tu i tu to komunikacja kolejowa. I tu i tu na wiele pytań także trzeba odpowiedzieć zanim coś się zacznie lub nie. Zresztą myślę, że podobnych miejsc przy szlakach kolejowych w Polsce jest więcej.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]