Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Pt lip 28, 2017 8:50 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Nazwy ulic w mieście
PostNapisane: Wt lut 05, 2013 2:48 am 
Czy macie jakieś przemyślenia dot. nazw ulic w mieście?

Mnie akurat interesuje wątek ulic takich jak:
ul. Strzelczyka - kogo upamiętnia?
ul. Buczka - Mariana Buczka
ul. Marchlewskiego - Juliana Marchlewskiego
ul. Nowotki - Marcelego Nowotkę

Czy musimy upamiętniać komunistów którzy niczego ani dla Polski ani dla Działdowa nie zrobili?

I drugi wątek np. ul. Katarzyny. Mamy al. Katarzyny Aleksandryjskiej, po co ul. Katarzyny? Upamiętniamy św. Katarzynę ze Sieny?
A może warto wrócić do nazw dawnych? W wypadku ul. Katarzyny - Staropocztowa?!?

Czy Waszym zdaniem powinniśmy nazywać ulice tematycznie, tzn. mamy nowe osiedle np. "Kolorowe" i nadajemy im nazwy od kolorów, a zatem ul. Niebieską, Turkusową, Żółtą, Czerwoną, itd. prócz Zielonej, bo tą już mamy.

Mamy też ulice, które poddają się koniukturze polityczno-ideologicznej, np. ZMS, niektórym nie podoba się ZWM, ZHP i wychodząc im na przeciw można by nazwać ul. ZWM tylko Walki Młodych, z ZHP, Harcerstwa Polskiego, z braku pomysłu ZMS np. na ul. Skautów. Ale w tym wypadku robimy to co komuniści: ul. św. Katarzyny --> ul. Katarzyny.

Licze na dyskusję :)

Ostatnio edytowano Cz sie 20, 2015 10:58 am przez wettin, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Nazwy ulic w mieście
PostNapisane: Śr lut 06, 2013 11:22 am 
Postępowy
Postępowy

Myślę, że mieszkańcy Działdowa już do tych nazw się przyzwyczaili i mało kto zwraca na to uwagę. Co do upamiętniania komunistów - taki niestety panował ustrój i można nazwy ulic zostawić "ku przestrodze". No i jeszcze koszty dla mieszkańców tych ulic. Koszty związane z wymianą dokumentów, załatwianiem wszelkich formalności związanych ze zmianą "adresu".
Co do ulicy Katarzyny (niegdyś Pocztowej) tu to ja jestem bardzo do tej nazwy przyzwyczajony - choć sam nie wiem czemu??
Pozdrawiam

PostNapisane: Pt lut 22, 2013 3:16 pm 
kset napisał(a):
Myślę, że mieszkańcy Działdowa już do tych nazw się przyzwyczaili i mało kto zwraca na to uwagę.

Ale czy przyzwyczajenie lub ignorancja to dobry powód, żeby tego nie zrobić?
kset napisał(a):
Co do upamiętniania komunistów - taki niestety panował ustrój i można nazwy ulic zostawić "ku przestrodze".

Sam piszesz, że chodzi o upamiętnienie. Więc co upamiętniamy?
Ustrój był bo taka była sytuacja geopolityczna, ale to możemy zmienić. Teraz jesy nieco lepszy i aż tak mocno od Rosji nie jesteśmy zależni jak w przeszłości.
kset napisał(a):
No i jeszcze koszty dla mieszkańców tych ulic. Koszty związane z wymianą dokumentów, załatwianiem wszelkich formalności związanych ze zmianą "adresu".

no to są chyba dwa wyjścia, wpuszczenie tego w koszty urzędu miasta lub akcja społeczna i zbiórka pieniędzy.
kset napisał(a):
Co do ulicy Katarzyny (niegdyś Pocztowej) tu to ja jestem bardzo do tej nazwy przyzwyczajony - choć sam nie wiem czemu??

no to może Św. Katarzyny ze Sienny lub Św. Katarzyny Sienneńskiej lub śś. Katarzyn. :)

Piszę o tym, ponieważ bardzo mnie boli fakt że ulice ma np. Julian Marchlewski którego narodowością i wyznaniem był komunizm i chciał Polskę zniszczyć i utworzyć jakąś republikę sowiecką chyba w ramach ZSRR. To samo Nowotka i Strzelczyk. wątpliwości miałbym co do Buczka. Ale tu sami historycy nie są zgodni.

tak się zastanawiam czy ta niechęć to przyzwuczajenie czy chęć poszanowania tradycji. Tyle że Ci, kótrzy nazwy podawali sami pogwałcili jedną już istniejącą tradycję. (tolerancję II RP, a tą odbudowywano przez podeptaną tolerancję I Rzeczpospolitej)

PostNapisane: So lut 23, 2013 11:05 am 
Postępowy
Postępowy

Moim skromnym zdaniem, to własnie mieszkańcy wspomnianych przez Ciebie ulic powinni się w tym temacie wypowiedzieć.
wettin, obawiam się, że rozciągasz problem nazw ulic na płaszczyznę czysto polityczną. I nie jest to jakas wycieczka osobista w Twoim kierunku. Doskonale wiem jakimi sposobami krasnoarmieńcy i ich mocodawcy ze Stalinem na czele, wprowadzali "jedynie słuszny i sprawiedliwy ustrój" w powojennej Polsce. Wiem również, że armia czerwona nie wyzwoliła Polski - oni ją po prostu zdobywali a później okupowali prawie pół wieku. Zdaję sobie sprawę z tego co wyczyniały władze komunistyczne, zapatrzone na Moskwę w powojennej Polsce. I może wspomiane przez Ciebie nazwiska powinny być bardziej znane i powinno się o nich mówić, aby nasze społeczeństwo pamiętało czym grozi wzdychanie do poprzedniego ustroju - a wierz mi - wielu jeszcze z rozrzewnieniem wspomina komunizm w Polsce. I może zamiast zmieniać, na początek powinno się zadbać o szersze przedstawienie "dokonań" poszczególnych nazwisk, zajmujących miejsce na szyldach ulic. Może wtedy łatwiej będzie podjąć jakąkolwiek decyzję, bo dzis mało kto wie czym "wsławiły" sie te nazwiska.

I na koniec delikatnie: ul. Katarzyny, do której to nazwy się "przyzwyczaiłem". Dla mnie to jest ulica Katarzyny i już. Żadnej Św. Katarzyny ze Sienny lub Św. Katarzyny Sienneńskiej lub śś. Katarzyn, tylko zwykłej Kaśki ;-)

Jest jeszcze jeden problem. Większosć społeczeństwa jest już tak zmęczona tym co się dzieje w dzisiejszej Polsce, zmęczona brakiem jakichkolwiek perspektyw na przyszłosć, że w d.. tzn. w poważaniu ma problem nazw ulic. I wcale mnie to nie cieszy.

Pozdrawiam

PostNapisane: Wt lut 26, 2013 12:19 pm 
kset napisał(a):
I na koniec delikatnie: ul. Katarzyny, do której to nazwy się "przyzwyczaiłem". Dla mnie to jest ulica Katarzyny i już. Żadnej Św. Katarzyny ze Sienny lub Św. Katarzyny Sienneńskiej lub śś. Katarzyn, tylko zwykłej Kaśki ;-)

W sumie to dobry pomysł żeby były ulice tylko imion, np. ul Andrzeja, Barbary, Anny, etc. :))
na to nie zwróciłem uwagi.

PostNapisane: Cz mar 28, 2013 12:22 pm 
kset napisał(a):
Moim skromnym zdaniem, to własnie mieszkańcy wspomnianych przez Ciebie ulic powinni się w tym temacie wypowiedzieć.

Referendum lokalne? Mam nadzieję, że będzie tyle czasu (na odkłamanie wielu informacji fałszywych, które do głów kładziono w przeszłości), ile mieli komuniści.

kset napisał(a):
wettin, obawiam się, że rozciągasz problem nazw ulic na płaszczyznę czysto polityczną.

No wiesz, spór o wartości o tradycję, jeśli to jest polityka to tak. ale nie powinno być w tym wydźwięku negatywnego. bo to się sprowadza do tego, że się dyskredytuje tego kto zdaniem innych uprawia politykę. to jest trochę nie w porządku.

kset napisał(a):
Doskonale wiem jakimi sposobami krasnoarmieńcy i ich mocodawcy ze Stalinem na czele, wprowadzali "jedynie słuszny i sprawiedliwy ustrój" w powojennej Polsce. Wiem również, że armia czerwona nie wyzwoliła Polski - oni ją po prostu zdobywali a później okupowali prawie pół wieku. Zdaję sobie sprawę z tego co wyczyniały władze komunistyczne, zapatrzone na Moskwę w powojennej Polsce.

I czy z tego powodu nie warto tego naprawić, nie w sposób nagły, ale za jakiś czas znów będą wydawane nowe dowody osobiste i wtedy można przeprowadzić taką uchwałę. Koszt i tak by był a przy okazji posprzątalibyśmy po komunistach.

kset napisał(a):
(...)wielu jeszcze z rozrzewnieniem wspomina komunizm w Polsce.

Wzdychają, bo po prostu kiedyś byli młodsi, silniejsi, może bogatsi, a dziś w wielu pozostaje zgorzknienie. Bo była praca, bo byli przyjaciele, ale to jest problem społeczeństwa mianowicie tego, że o wielu z nas wielu z nas zapomina. Nie ma to nic wspólnego z tym że ludzie są komunistami, a jeśli są to w wielu przypadkach wkurza ich niesprawiedliwość i łączy poczucie krzywdy. Tylko niewielu wierzy w komunizm jak w prawdę objawioną.

kset napisał(a):
I może zamiast zmieniać, na początek powinno się zadbać o szersze przedstawienie "dokonań" poszczególnych nazwisk, zajmujących miejsce na szyldach ulic. Może wtedy łatwiej będzie podjąć jakąkolwiek decyzję, bo dzis mało kto wie czym "wsławiły" sie te nazwiska.

Ok, postaram się coś wymyślić. moze Wystawa zdjęć z biogramami, ale trochę to potrwa. Może w sam raz do czasu, kiedy będą dowody tracić ważność.

kset napisał(a):
I na koniec delikatnie: ul. Katarzyny, do której to nazwy się "przyzwyczaiłem". Dla mnie to jest ulica Katarzyny i już. Żadnej Św. Katarzyny ze Sienny lub Św. Katarzyny Sienneńskiej lub śś. Katarzyn, tylko zwykłej Kaśki

Tak dla Ciebie to ulica Kaśki, ale fakty są inne.
W powojennej Polsce były masowe akcje, w których ulica np. Ducha Świętego lub właśnie ul. św. Katarzyny stawały się ulicami Ducha, Katarzyny. Była to po prostu walka z Kościołem przy pomocy metod nakazowo-rozdzielczych.
A patronką ul. św. Katarzyny była najpopularniejsza święta - Katarzyna z Aleksandrii.

PostNapisane: Wt maja 14, 2013 7:13 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

czasem to zależy od nazwy danej ulicy

PostNapisane: Pn sie 17, 2015 11:18 am 
Nowicjusz
Nowicjusz

Jeśli to możliwe to warto byłoby wrócić do dawnych nazw ulic. Nie wiem czy zgodziłyby się na to władze miejskie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]