Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Wt maja 22, 2018 7:55 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Innowacje dla klimatu
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 5:04 pm 
Innowacje w przemyśle są niezbędnym warunkiem skutecznej ochrony globalnego klimatu. Zgodnie z wynikami najnowszych badań międzynarodowych zespołów ekspertów, nie ma już wątpliwości, że zmiany klimatu przyniosą katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zdecydowanie ograniczona. Odpowiedzialność za jej wysoki poziom ponoszą między innymi różne sektory gospodarki, przede wszystkim energetyka (26%), transport (19%) i przemysł (13%).

Innowacjom, jako instrumentowi ochrony klimatu poświęcona była zorganizowana 28 maja przez Koalicję Klimatyczną konferencja „Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu”. Prelegenci zgodzili się, że w Polsce instrumenty na rzecz wprowadzania innowacyjności w przedsiębiorstwach nie są skuteczne. Brak ich koordynacji na poziomie krajowym przekłada się na trudności w uzyskaniu pełnych informacji na temat ich dostępności. Wiele do życzenia pozostawia także stopień ich dopasowania do potrzeb typowych polskich przedsiębiorstw.
„W Polsce wykorzystujemy zaledwie jeden unijny instrument wspierający innowacje w ochronie środowiska, jest to Life +, tymczasem Hiszpania korzysta ze 147 tego typu programów - podkreśla Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego – Nic dziwnego, że pod względem innowacyjności Polska zajmuje 24 miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Za nami jest już tylko Bułgaria, Rumunia i Łotwa. Tymczasem, bez innowacji nie będzie możliwa racjonalna i skuteczna ochrona klimatu.“
Mimo że, poziom wpierania innowacji pozostawia wiele do życzenia, można wskazać przykłady dobrych praktyk, które przyczyniły się do obniżenia emisji w różnych sektorach gospodarki. Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy w Polsce projekt redukcji emisji podtlenku azotu w zakładach azotowych Anwil, dzięki któremu emisja gazów cieplarnianych została obniżona o 700 000 ton CO2 eq rocznie. Niezwykle istotne są także wszelkie projekty ograniczające emisje z transportu, ze względu na fakt, że pozostanie on jedynym sektorem, z którego emisja będzie wzrastać. Należą do nich przede wszystkim: wprowadzanie nowoczesnych metod zarządzania transportem i produkcja środków transportu o zwiększonej efektywności energetycznej oraz zasilanych ze źródeł alternatywnych w stosunku do ropy i węgla. Oczywistym jest, że innowacje służą nie tylko globalnemu klimatowi, ale przyczyniają się także do unowocześnienia i rozwoju przedsiębiorstw poprzez zwiększenie oszczędności i konkurencyjności, co ma szczególne znaczenie w okresie kryzysu.
„Żeby poprawić efektywności instrumentów wspierających innowacyjność przedsiębiorstw, konieczne jest wzmocnienie presji na administrację poprzez pogłębienie współpracy między biznesem, nauką i sektorem pozarządowym.“ – mówi Zbigniew Karaczun.
Dobrym przykładem współdziałania między różnymi sektorami jest służąca wymianie poglądów i doświadczeń zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną konferencja „Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu“.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Innowacje dla klimatu
PostNapisane: Cz sie 20, 2009 9:23 pm 
więc warto zajrzeć na różnego typu konkursy gdzie przyznawane są nagrody za ekologiczne rozwiązania techniczne np EisA... http://www.telepolis.pl/news.php?id=15694


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie, w szczególności w przypadku zgłoszenia nadużycia, do usuwania treści sprzecznych z prawem, treści reklamowych, treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Uczestnicy Forum wm.pl poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum wyrażają zgodę na publikowanie tych treści na łamach "Gazety Olsztyńskiej" oraz w innych mediach wydawanych przez Edytor Sp. z o.o. i Wydawcę Olsztyn Sp. z o.o.

Gazeta Olsztyńska Dziennik Elbl‘ski Portal Warmii i Mazur WM.pl Wypoczynek na Mazurach MojeMazury.pl Portal Orientacja.pl Nasz Olsztyniak Nasz Elbląg Nasz Ełk Fundacja Przyszłość dla dzieci Olsztyński Portal Studencki
POWERED_BY