Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Pn maja 21, 2018 5:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Hala i basen.
PostNapisane: Wt sty 14, 2014 8:51 pm 
Natchniony
Natchniony

Diament nie masz racji.
Po pierwsze. W Olecku nie zbudowano parku wodnego tylko basen z halą sportową. Obiekt ten wraz kortami tenisowymi, boiskami piłkarskimi, boiskiem do siatkówki plażowej oraz infrastrukturą turystyczną nad jeziorem tworzy kompleks sportowy. Budowa kompleksu sportowego była zawarta w strategii rozwoju gminy Olecko. Dobrze. że taki kompleks powstał i dorze, że uzyskano dużo zewnetrznych pieniędzy.
Po drugie. Wiadomo było, że hala z basenem będzie deficytowa, a wraz ze spłatą odsetem od kredytu zaciągniętego na ten cel jest dużym obciązeniem dla finansów gminy. Ale trzeba robić wszystko, aby ten deficyt był jak najmnieszy.
Po trzecie. W zarządzaniu finansami gminy nie wolno traktować "rynkowo" wszystkich działów budzetu. Szkolnictwo,"zdrowie", rekreacja i wypoczynek mieszkańców musi być dofinansowywany z innych działów. Chodzi tylko o to aby te pozostałe działy nie generowały długów.
Diament wszystkiego w czambuł nie wolno potępiać.

PostNapisane: Wt sty 14, 2014 11:33 pm 
Nałogowiec
Nałogowiec

Po twoim ojcowskim pouczeniu na pewno Diament zrozumiem, klarownie to ująłeś :D

PostNapisane: Śr sty 15, 2014 12:08 am 
Natchniony
Natchniony

Moim zdaniem zbudowanie w Olecku hali z basenem to dobry pomysł i tego będę się trzymał. Może to wyglada jak trzymanie się pijanego gościa "trzeźwego roweru", ale dzięki rowerowi dotrze się do domu.

PostNapisane: Śr sty 15, 2014 9:44 am 
Forumowy As
Forumowy As

Nie było moim celem krytykowanie pomysłu na basen w Olecku. Sam byłem współautorem tego pomysłu w strategii 2000 roku.
Wiec nie rzucajcie się na mnie, że czegoś tam nie rozumiem lub nie odróżniam. Hala nawet mi się podoba... Może jest to megalomania, może nie - co człowiek to zdanie.
Widziałem w Polsce wiele obiektów o podobnym zamyśle, część była budowana tak jak u nas, zastaw się a postaw się ale kilka było zbudowanych na zasadzie partnerstwa kilku gmin i starostwa a czasem partnerstwa prywatno-publicznego, z założeniem wykorzystania dla potrzeb społecznych, głównie szkolnictwa oraz rozwoju sportu. W ten sposób koszty sie rozkładają na kilka podmiotów i zapewne z większa korzyścią dla społeczności...

Dyskusja jest o sposobach finansowania inwestycji i kosztach jej utrzymania oraz skutkach obciążeń finansowych na dalsze funkcjonowanie gminy przez kolejnych kilkanaście lat......... a podobne problemy występują w całej Polsce...

W trakcie sesji i komisji rady miejskiej przewinął się temat wniosku przedsiębiorcy, który wcześniej wybudował w Olecku basen a teraz chce ulgi podatkowej w związku z tym, ze samorząd wybudował mu obiekt konkurencyjny. Czy ktoś zna finał tej sprawy, o ile wiem lokalna gazeta o tym nie wspomniała...

PostNapisane: Cz sty 16, 2014 4:42 pm 
Natchniony
Natchniony

[quoteWidziałem w Polsce wiele obiektów o podobnym zamyśle, część była budowana tak jak u nas, zastaw się a postaw się ale kilka było zbudowanych na zasadzie partnerstwa kilku gmin i starostwa a czasem partnerstwa prywatno-publicznego, z założeniem wykorzystania dla potrzeb społecznych, głównie szkolnictwa oraz rozwoju sportu. W ten sposób koszty sie rozkładają na kilka podmiotów i zapewne z większa korzyścią dla społeczności...
][/quote]
Diament bujasz w obłokach.
Żadna z powiatowych gmin nie miała zdolnosci finansowej aby wejść w tak wielką inwestycję. A na dodatek gminy ościenne są niezależne i nie ma takiej siły aby je zmusić do wspólnego inwestowania. Partnerstwo prywatno-publiczne ? Taka inwestycja jak basen z halą nie szybko będzie przynosiła zyski. Jak miałeś takiego prywatnego inwestora, który miał chęć utopić w basenie kilka złotych polskich to trzeba było dać cynk do urzędu.
Na tą inwestycję do budżetu gminy wpłynęło wystarczająco dużo pieniędzy zewnętrznych aby to było opłacalne. Należy patrzeć burmistrzowi i radnym jak wydają publiczne pieniądze ale w tym wypadku nie widzę zastrzeżeń, że zostały wydatkowane źle.

PostNapisane: Cz sty 16, 2014 7:12 pm 
Forumowy As
Forumowy As

Wystarczająco to ile? Ile tych pieniędzy wpłynęło w stosunku do pełnego kosztu inwestycji? Kiedyś to tutaj analizowałem i nie wychodziło mi tego zbyt wiele. Mogę się mylić, podaj jakieś dane.

PostNapisane: Śr lut 26, 2014 1:09 am 
Natchniony
Natchniony

Cytuj:
Nie chcę już dywagować, czy budowa kompleksu Lega, w tym kształcie, była dobrym pomysłem czy też nie. Co miałem do powiedzenia - powiedziałem. Szkoda gadania na temat korzyści pośrednich, rachunków ciągnionych, wpływu tej inwestycji na rozwój turystyki. Zastanawiam się nad tym, co by było, gdyby nie trzeba było dopłacić do tego interesu 1,1 mln zł. Chciałbym uświadomić oleckim strategom (słowa tego użyłem świadomie, żeby nie było, że piszę nie na temat), że posiadanie wolnych środków w tej wysokości pozwoliłoby na uzyskanie czterokrotnie wyższej kwoty ze środków Unii Europejskiej. W ten sposób można byłoby zrealizować inwestycje o wartości 5 mln. I tak co roku. Przy okazji chcę powiedzieć, że w roku przyszłym trzeba będzie dołożyć do Legi około 200 tys. więcej.

Dobrze, żeby burmistrz udostępnił dane o dochodach i wydatkach kompleksu hala z basemen. A tak dyskutujemy w ciemno lub opieramy się na prasowych doniesieniach.

PostNapisane: Cz lut 27, 2014 11:27 am 
Nałogowiec
Nałogowiec

Żeby LEGA wyszła na swoje każdy ze 182 tys. osób odwiedzających ten obiekt powinien zapłacić 6 zł więcej za każde wejście. Jeśli tego nie robi, różnicę w kosztach pokrywają podatnicy. Każdy z mieszkańców Olecka dokłada do tego interesu 50 zł rocznie (od niemowlaka do staruszka). Część mieszkańców odzyskuje tę kwotę korzystając z usług Legi (mniej więcej 5 wejść i jest się na zero). Ale większość mieszkańców nie chodzi ani na sale, ani na basen. I ci mogą czuć się pokrzywdzeni.
Jest jeszcze jedna ciekawostka. Z obiektów Legi skorzystało 123 obozy z kilkudziesięciu miast. Przyjmując, że każdy obóz liczył ok.20 uczestników i trwał ok. 2 tygodni, Olecko dołożyło do nich ok. 200 tys. zł. Fajny prezent.
W Polsce przyjął się taki zwyczaj, że jak mamy jakieś dyskusyjne wydatki, tłumaczy się to albo racją stanu, albo zyskami pośrednimi. Obie kategorie są oczywiście niemierzalne. I żeby było ciekawiej, korzyści odnosi nieliczne grono osób lub firm prywatnych, w przypadku Olecka - kilku hotelarzy, Lidl, Kaufland, Biedronka (bo przecież nikt z przyjezdnych nie będzie kupował w szmateksach), a wydatki ponoszą wszyscy.
Nieprawdą jest, że LEGA przyczyniła się do rozwoju turystyki. Olecko w ubiegłym roku odwiedziła mniej więcej ta sama liczba turystów, czyli około 28 tys. Z tego co mi wiadomo, to turyści przyjeżdżają na Mazury, by zachwycać się piękne jezior i lasów a nie moczyć się w basenie, bo basen mają najczęściej u siebie.

PostNapisane: N mar 02, 2014 12:41 am 
Natchniony
Natchniony

pyzdra napisał(a):
Żeby LEGA wyszła na swoje każdy ze 182 tys. osób odwiedzających ten obiekt powinien zapłacić 6 zł więcej za każde wejście. Jeśli tego nie robi, różnicę w kosztach pokrywają podatnicy. Każdy z mieszkańców Olecka dokłada do tego interesu 50 zł rocznie (od niemowlaka do staruszka). Część mieszkańców odzyskuje tę kwotę korzystając z usług Legi (mniej więcej 5 wejść i jest się na zero). Ale większość mieszkańców nie chodzi ani na sale, ani na basen. I ci mogą czuć się pokrzywdzeni.

Byłem (z wyłączeniem 2 meczy piłki ręcznej, gdy grał kuzyn, bolało, ale musiałem :-) ), jestem i będę w gronie tych, którzy te statystyczne sześć zeta nie wyłożyli.
Osobiście uważam, że nie warto. I nie chodzi tu o obiekt, jego standardy, - jest, jaki jest, OK, może być. Miejmy swiadomość, że ten obiekt, który pogrąży gminę w długach na wiele lat jest perłą w koronie aktualnej władzy, jej oczkiem w głowie.

Moim zdaniem, każda złotówka wywalona przez nas na ten chory układ, w tym na halę, tylko go legitymizuje i daje asumpt do tramtadrackich sprawozdań i sponsorowanych artykułów w GO.
Ten towarzysko-biznesowy ukad - kiedyś padnie - zachowując proporcje - jak na Ukrainie.

Oby jak najszybciej !

PostNapisane: Pn mar 24, 2014 10:07 pm 
Zdobywca
Zdobywca

november napisał(a):
Dobrze, żeby burmistrz udostępnił dane o dochodach i wydatkach kompleksu hala z basemem.

Wyręczę.......
22.III.2014r. w oleckiej hali Lega wystąpił czołowy polski zespół folklorystyczny Mazowsze. Zysk netto z tej imprezy wyniósł około 20 000zł.
Brawo organizatorzy!

PostNapisane: Pn mar 24, 2014 10:32 pm 
Natchniony
Natchniony

Cieszy każde działanie zmniejszające deficyt hali z basenem. Cieszy, że wielu starszych mieszkańców przybyło, aby podziwiać ulubiony zespół folklorystyczny, jak również zobaczyć sportowy obiekt.

PostNapisane: Wt mar 25, 2014 11:05 am 
Nałogowiec
Nałogowiec

Jeszcze 55 takich imprez, czyli jedna tygodniowo, i hala wyjdzie na swoje.

PostNapisane: Pn maja 12, 2014 9:32 pm 
Junior
Junior

tak się teraz buduje wielkie obiekty sportowe za wielkie pieniądze:

"Hala sportowa w Słomnikach została zaprojektowana i wykonana w standardzie budynku pasywnego, o wysokiej termoizolacyjności przegród zewnętrznych i bardzo niskim zużyciu energii na cele grzewcze na poziomie ok.15kWh/m2rok, czyli np. 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni na rok. W budynku, w którym zastosowano standardowe technologie, roczne zapotrzebowanie energii na cele grzewcze wynosi 120 kWh/m2 rok, co w przeliczeniu na zużycie gazu ziemnego wynosi ok. 12 m3. Jednakże, obiekty wielkokubaturowe, takie jak np. hale sportowe charakteryzują się znacznie większym zapotrzebowaniem energii. Dzięki temu, że hala została wybudowana w technologii pasywnej, uzyskano oszczędność zużycia energii blisko o 87 proc. oraz zmniejszenie emisji CO2 o ponad 90%".

U nas niezapalanie wszystkich lamp jest na porządku dziennym(w hali, przed halą), przecież trzeba pokazać że obiekt ma się dobrze ;)

PostNapisane: Pn maja 08, 2017 10:13 am 
Zdobywca
Zdobywca

Mam wyjątkowo fatalną informację po której doktorek jak i jego klika ziejąca nienawiścią do Olecka i Olecczan spod znaku Grzesia Burczymuchy. Zapewne, po której to towarzystwo będzie musiało zaaplikować sobie lewatywę.

W dniach 3-7 maja w hali Lega odbywały sie zawody sportowe - Mistrzostwa Polski w siatkówce kadetów. Takiej imprezy jeszcze nie było w historii Olecka. Przyjechali zawodnicy ze Świnoujścia, Nysy, Rzeszowa, Jastrzębia, Warszawy, Gdańska, Czestochowy i Bydgoszczy. Wygrała Częstochowa. Moje gratulacje. Razem z zawodnikami różnych innych dyscyplin sportowych ( byli też w tym czasie pływacy z Warszawy, lekkoatleci z Białegostoku i zielona szkoła z Zielonki , w tym i moja skromna osoba czyli Olbrick), sędziów i mnóstwa gości , którzy przyjechali jako kibice było ponad 400 osób. W mieście zabrakło miejsc w hotelowych. Goście byli zachwyceni miastem,czystością panującą w mieście. Jedynie zwracali uwagę że leżymy na peryferiach kraju z uciążliwym dojazdem. Większość tych osób była pierwszy raz tutaj ale byli oczarowani gościnnością olecczan pięknym zadbanym miastem i życzliwością mieszkańców Olecka, szczególnie Olbricka. Byli pod wrażeniem obiektów sportowych w tak małym mieście. Moje gratulacje dla pracowników oleckiego MOSIR-u. Osobne podziękowania składam Wacławowi Olszewskiemu dzięki któremu mamy ten wspaniały i miastotwórczy obiekt, będący jak drzazga w oku wszelkiej maści krytykantom dokonaniom dotychczasowego Burmistrza.

PostNapisane: Pn maja 08, 2017 1:46 pm 
Nałogowiec
Nałogowiec

No proszę: miasto bez burmistrza i bez komisarza zachwyciło gości czystością, porządkiem, życzliwością... Może by tak wydłużyć czas "bezkrólewia"?!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 291 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]