Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Śr lut 21, 2018 5:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Heritage czyli Ziema Olecka wynurzona z dziejów
PostNapisane: Śr kwi 02, 2014 8:12 pm 
Zdobywca
Zdobywca

Zmiany nazw geograficznych, w tym i miejscowości rozpoczęto w drugiej połowie XIXw. a zakończono w 1938r. Objęto wszystkie nazwy które miały polski źródłosłów zamieniając na niemieckie.
Nazwa ''Marggrabowa'' wpisywała się w ten program i po imponującym zwycięstwie w plebiscycie uważano ,że nadszedł korzystny czas do zmiany na ''Treuburg''.
W 1928r. rada miejska po burzliwej dyskusji, (część radnych była za pozostawieniem starej nazwy) przyjęła nazwę ''Treuburg''. Padł nawet wniosek, że jeśli już trzeba zmienić, to na ''Leninsstadt''.
Powstałe po wojnie ziomkostwo wschodniopruskie zaleciło stosowanie nazewnictwa z 1938r.

PostNapisane: Pn lip 07, 2014 2:09 pm 
Zdobywca
Zdobywca

Otrzymałem od Dr. Wolfganga Rohr, mieszkańca Treuburga ciekawe wspomnienia z okresu II Wojny Światowej.

''Bakałarzewo Płonie!

Okropna kanonada przestraszyła mieszkańców Treuburga w godzinach przedpołudniowych na początku września 1939 roku..... Wojna z Polską......

Ja miałem wtedy 7 lat i w ten sposób poraz pierwszy w moim życiu dowiedziałem się, że miejscowaść o tej nazwie istnieje po drugiej stronie granicy.

Wdrapaliśmy się na dach naszego domu, który stał przy rynku i rzeczywiście zobaczyliśmy na horyzoncie z kierunku północnego wielką, czarną chmurę dymy.

5 lat później we wrześniu 1944r. jako Pimpf (zuch) (dzieci od 10 do 14 lat należące do nacjonalistycznej organizacji młodzieżowej), byłem uczestnikiem obozu wakacyjnego w Klein Borawsken (Małe Borawskie). Tam mieszkaliśmy w koszarach (barackenlager).

Dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6 rano. Biegiem wytrzymałościowym biegliśmy do płynącej w pobliżu rzeki Rozpudy, gdzie odbywała się poranna toaleta, a kto nie umiał pływać, to musiał się tam nauczyć. W czasie kąpieli, a kąpaliśmy się nago, przychodziły nad brzeg po drugiej stronie polskie dziewczęta i śmiały się z nas.

I tak przy tym patrzyliśmy przez 14 dni każdego poranka na spalone i sczerniałe od dymu ruiny po drugiej stronie brzegu. Ten widok pozostał mi w pamięci do dzisiaj. Tylko kościół stał na wzgórku.
Do dzisiaj wiem niewiele z przeszłych wydarzeń.
Przypuszczam, że te koszary (barakenlager) w którym nasz obóz wakacyjny miał miejsce, zostały zbudowane dla pracowników Reicharbaitsdienstes - (Słóżba Pracy dla Rzeszy) i Organizacji Todt, którzy budowali pobliskie bunkry.
Od przyjaciół wiem, że Bakałarzewo zostało ostrzelane przez baterię artyleryjską, która stacjonowała w Imionkach w odwecie za wkroczenie Wojska Polskiego do Cimoch w nocy z 2 na 3 września 1939r.

Czy mógłbym dowiedzieć się jakie straty ludzkie i materialne były wtedy? Czy ktoś z naocznych świadków jeszcze żyje, albo czy ktoś ma jeszcze jakieś wspomnienia z Bakałarzewa z tych strasznych wydarzeń?''

PostNapisane: Pt sty 09, 2015 2:31 pm 
Zdobywca
Zdobywca

W ostatnim numerze TO (nr.1. 2o15r.) radny Wojciech Leonarczyk napisał.
''Warto odnotować, że sołtysem w czasie lokacji Margrabowej był Adam Wojdowski, ....''
Uważam, że powinno być.
Warto odnotować, że pierwszym zasadźcą Marggrabowa był Adam Wojnowski.

Już parę razy zwracałem uwagę na te przekłamania, ale jak widać, ciężko jest wyprostować raz puszczone nieprawdziwe informacje.
Przed laty dostarczyłem z Niemiec xero oryginalnego dokumentu z własnoręcznym podpisem Adama Woynowskiego, to po co powielać bzdury?
Foto w/w dokumentu znajduje się w książce ''Dzieje Olecka 1560-2010''na str. 79.

Co do artykułu ''Pierwsze niemieckie miasto'' w tym samym numerze, w którym to zamieścił wspomnienia rosyjskiego żołnierza jakoby zdobywającego Treuburg, to mam takie samo zdanie - TOTALNA BZDURA!!! - Olecko nie było bronione i zostało zajęte bez jednego wystrzału. Mieszkańcy zostali ewakuowani parę miesięcy wcześniej w sposób zorganizowani.
Ten żołnierz musiał pomylić miasta, albo ma bujną fantazję.
I pytanie. Czemu ma służyć to powielanie bzdur?

Ostatnio edytowano Pn sie 31, 2015 10:12 pm przez olbrick, łącznie edytowano 2 razy

PostNapisane: Śr sty 21, 2015 1:45 pm 
Młodzik
Młodzik

Masz rację olbrick, TOTALNA BZDURA z tymi walkami na naszym terenie. Nawet warunki terenowe jakie tu są nijak nie pasują do opisów z tej knigi. Za dużo bimbru wtedy pili. I jeszcze ta duża ilość zieleni widziana wtedy w centrum, w środku stycznia w trzaskającym mrozie. Bajki.
Jedynie ciężkie walki trwały o Gołdap. Miasto przechodziło chyba sześciokrotnie z rąk do rąk. Nawet jedna z niemieckich kronik filmowych z tamtego okresu jest poświęcona tym wydarzeniom.
Jeszcze niejedną bajkę przeczytamy w TO. :bad:

PostNapisane: Śr sty 28, 2015 12:36 pm 
Młodzik
Młodzik

To co napiszę ,dotyczy artykułu w TO nr3/2015. Tych opowieści z lat wojny. To zbombardowanie okolic dworca było przypadkowe i miało miejsce późną jesienią 1944r. Grupa samolotów radzieckich wracająca z nalotu w głębi Prus, a posiadająca w swoich lukach trochę niewykorzystanego ładunku bomb chciała go upłynnić. Lotnicy wypatrzyli tor kolejowy biegnący od stacji Kruklanki na wschód , trafili nad stację Treuburg ,zrzucili nadbagaż i polecieli dalej. Przypalili dach dworca , rozwalili skład desek i tartak, który stał przy ul. Tartacznej. Olecko nigdy nie było celem ataków lotniczych. Najwięcej zniszczenia dokonali ci co przyszli pieszo , plądrując i paląc bez walki.
Świadkami tego wydarzenia byli robotnicy przymusowi, pracujący przy zbieraniu kamieni na okolicznych polach. Mieszkali oni w obozie pracy w Golubkach. Byli wykorzystywani przez Niemców przy ciężkich pracach ziemnych.
Zdjęcie w artykule przedstawia róg Placu Wolności, ul. Nocznickiego i Kolejowej (ten budynek z prawej-kiedyś bank).

PostNapisane: So lut 14, 2015 9:07 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

olbrick, czy mógłbyś jeszcze coś napisać o wypadach polskiej kawalerii na Cimochy? Strasznie ciekawi mnie ten temat, ponieważ dużą część dzieciństwa tam spędziłem. Byłbym bardzo wdzięczny.

PostNapisane: N lut 15, 2015 12:47 am 
Zdobywca
Zdobywca

Najciekawsze relacje już wklepałem, ale postaram się w ciągu paru dni podać kolejne. Mam jeszcze opracowaną przez byłego mieszkańca tej miejscowości, który zebrał mi te relacje od naocznych świadków opracowaną bardzo ciekawą, szczegółową mapkę dotyczącą dat i tras tych dwóch rajdów z naniesionymi miejscami, nazwiskami i konkretnych zdarzeń.
Potrzebuję tylko trochę czasu na dogrzebanie się do tych dokumentów i przetłumaczenie.

PostNapisane: Pn lut 16, 2015 2:46 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

A co do strat Bakałarzewa podczas kampanii 1939 roku, to cytuję:

"(...) Wczesnie rano 4 września Niemcy ponownie przystąpili do natarcia, lecz tym razem już przy użyciu artylerii. Atak spowodował zamieszanie wśród Polaków . Spadające pociski niszczyły domy mieszkalne. Wybuchały pożary. To wszystko spowodowało, że Niemcy posuwali się naprzód. (...) Sytuacja diametralnie uległa zmianie. gdy na odsiecz Polakom przybyli stacjonujący w Czerwonce kawalerzyści. zmusiło to Niemców do wycofania się z osady. Jednak uciekający hitlerowcy zdążyli podpalić wiele budynków. Dokonali tego nie żołnierze, a uzbrojeni cywile, co świadczy o stosunku Niemców do ludności polskiej w tym okresie"

"Kolejną tragedię przeżyło Bakałarzewo 8 IX 1939 r., kiedy to Niemcy spacyfikowali tę miejscowość. Okupanci celowo podpalili zabudowania. Ulice: Młyńska, Kozia, Filipowska i Rynek zostały prawie w 100% zniszczone. (...) Łącznie w wrześniu 1939 r. zniszczono 81 domów mieszkalnych, 90 budynków gospodarczych, synagogę, bibliotekę, zarekwirowano lub uśmiercono 60 koni, 78 krów oraz 8 sztuk trzody chlewnej.Kierownik biura Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Białymstoku Waldemar Monkiewicz uważał, że 8 IX 1939 r. naziści wzięli do niewoli nieustalonych z nazwiska żołnierzy polskich, po czym ich rozstrzelali. (...) Starty materialne tego dnia wyniosły 19 mln 467 tys zł (według cen z 1970r., podanych przez UG w Bakałarzewie). (...) Większość mieszkańców opuściła swe siedliska. Najstarsi mieszkańcy tych stron twierdzą, że dzieła zniszczenia dokonali mieszkańcy przygranicznych pruskich wsi, którzy przed wojną znali się z wieloma bakałarzewianami."
T. Naruszewicz "Bakałarzewo. Dzieje miasteczka i ziemi", str. 264-265, 267-268

Zniszczenia powstałe w 1939 r., zdjęcie z 1942 r.
Obrazek

PostNapisane: Śr lut 18, 2015 4:07 pm 
Zdobywca
Zdobywca

Na początek przekazuję mapkę wykonaną przez byłego mieszkańca Reus (Cimochy) p. Achima Tutlies. Ukazany jest szlak polskich żołnierzy z uwzględnieniem wymiany ognia.

Jak i jedną z krótszych oryginalnych relacji.
Cdn.

Załączniki:
pismo.jpg
pismo.jpg [ 172.16 KiB | Przeglądane 2209 razy ]
skan20150218-page-001.jpg
skan20150218-page-001.jpg [ 219.2 KiB | Przeglądane 2209 razy ]

Ostatnio edytowano Śr lut 18, 2015 5:50 pm przez olbrick, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Śr lut 18, 2015 5:26 pm 
Zdobywca
Zdobywca

Kolejne oświadczenie z 22.08.03r.

''Egon Glaser

Niniejszym oświadczam, że w pierwszych dniach wojny 1939r. z moimi rodzicami mieszkałem w Reus (Cimochy) okręg Olecko.
W nocy z 3 na 4 września miał miejsce najazd na naszą miejscowość ze strony polskich żołnierzy. Przez ten najazd zginęło trzech ludzi a w wielu domach powstały szkody materialne od strzałów karabinowych i ręcznych granatów.
Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że w Reus (Cimochy) do tego czasu nie stacjonowało ani nie kwaterowało wojsko.
Z powodu tego incydentu mieszkańcy wsi, w tym i moja rodzina, ewakuowali się w głąb kraju.
Urodziłem się 23.06.1921r, miałem więc 18lat i pamiętam te zajścia doskonale.''

Ps.
Tymi dokumentami zainteresowało się Muzeum Okręgowe w Suwałkach będące w posiadaniu relacji ułana - uczestnika biorącego udział w tym rajdzie (zmarł 3 lata temu). Przekażę całość i ciekaw jestem, jak wypadnie konfrontacja....

PostNapisane: Wt kwi 14, 2015 11:11 am 
Nowicjusz
Nowicjusz

Dziękuję za przekazane informacje.

Olbrick, mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Czy może wiesz coś o mogile w Cimochach z poniższego linku:

http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejs ... ie/cimochy

Jest ona zaznaczona na przedwojennej mapie na Bildarchiv ostpreußen. Pytałem się miejscowych, to nic o niej nie wiedzą.

PostNapisane: Śr kwi 15, 2015 2:32 pm 
Zdobywca
Zdobywca

W swoich materiałach nic nie znalazłem, ale może uda mi się coś zdobyć u źródła za około dwa miesiące.
Pozdrawiam bratnią duszę. :)

PostNapisane: Pn cze 08, 2015 12:04 am 
Zdobywca
Zdobywca

ringo napisał(a):
Olbrick, mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Czy może wiesz coś o mogile w Cimochach z poniższego linku:

Niestety, ale na ten temat nie zdobyłem żadnej informacji i raczej ciężko już będzie coś ustalić.

PostNapisane: Wt cze 09, 2015 10:11 am 
Zdobywca
Zdobywca

A jednak jest rozwiązanie!

Od znajomego pasjonata-szperacza otrzymałem informację ze współczesnym zdjęciem i starą mapką tej samej mogiły, którą Ringo zamieściłeś.
Cytuję:

''Cimochy (Finsterwalde - Alt Czymochen) 53,58,25.88''N22,39,57.19''E

Samotna mogiła żołnierska przy torach kolejowych Olecko - Cimochy na lewo od mostu kolejowego (1500 metrów przed Cimochami). Miejsce oznaczone odnowionym metalowym krzyżem. Miejsce zaznaczone na mapie Topographische Karte 1:25000 (Messtischblatter).

Według Max Dehnena przy gospodarstwie Laskowskich pochowanych jest 2 nieznanych żołnierzy z 43 Pułku Piechoty ''Herzog Karl von Meclenburg - Strelitz'' (6. Ostpreusses) z Królewca (Konigsberg). Zginęli na początku listopada 1914 roku, po ciężkich walkach na granicy.
Generał Herman von Francois dowódca 8 armii nie był w stanie z pozostałymi pod jego dowództwem oddziałami utrzymać frontu - wycofał się na linię Węgorapy. Rosjanie powtórnie wkroczyli na obszar powiatu oleckiego.''

Pozostało tylko ustalić nazwiska.

PostNapisane: So cze 13, 2015 7:50 am 
Postępowy
Postępowy

Jak słyszę lub czytam o kolejnym dopieszczaniu jakichś "treuburczyków" przez oleckich prominentów, to szlag mnie trafia. Nie miałbym nic przeciwko Związkowi Margrabowian, ale nie zaaprobuję organizacji zafałszywującej historię. Swoją drogą ciekawe, czy był to wyjazd służbowy, za pieniądze podatników, czy prywatny.
'

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]