Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Wt maja 22, 2018 12:29 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: So gru 13, 2008 10:28 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 10:59 pm
Posty: 7611
Lokalizacja: Olsztyn
Wincenty Pstrowski (ur. 28 maja 1904, zm. 18 kwietnia 1948) – górnik, rębacz dołowy. Od młodości związany z ruchem lewicowym, w okresie emigracji zarobkowej wstąpił do Komunistycznej Partii Belgii, po powrocie do kraju wstąpił w szeregi komunistycznej PPR. W PRL uznany za wzór przodownika pracy.

Urodził się 28 maja 1904 w Desznie w powiecie jędrzejowskim. Ojciec, Kazimierz, był wyrobnikiem folwarcznym, a matka Zofia zajmowała się gospodarstwem domowym. Od 1928 pracował w kopalniach – najpierw w Polsce, potem w Belgii. Powrócił do Polski w 1946.

Pracując jako rębacz w kopalni "Jadwiga" 27 lipca 1947 wystosował list otwarty do górników, wzywający do współzawodnictwa pracy i przekraczania norm. W swoim liście pisał m.in.:

"Od maja ubiegłego roku pracuję jako rębacz na kopalni "Jadwiga" w Zabrzu. W lutym br. wykonałem normę 240%, wyrąbując 72,5 m chodnika. W kwietniu wykonałem normę 293%, wyrąbując 85 m chodnika. W maju dałem 270%, wyrąbując 78 m chodnika."

Następnie wezwał do współzawodnictwa innych górników. Wierzył, że w ten sposób zostanie przyspieszona odbudowa zniszczonej Polski. Do historii przeszło jego hasło: "Kto wyrąbie więcej niż ja?".

Ogłoszony został przez propagandę pierwszym polskim "przodownikiem pracy". W dniu święta górniczego w 1947 został odznaczony przez prezydenta Bolesława Bieruta Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie nadano mu również order Budowniczych Polski Ludowej. Za zainicjowaną rywalizację zapłacił najwyższą cenę – zmarł na białaczkę w Krakowie 18 kwietnia 1948. Według innej wersji przyczyną zgonu była resekcja trzech zębów i następnie zbyt szybki powrót do pracy, co zaowocowało zakażeniem krwi. Dla rządzących jego śmierć oznaczała przede wszystkim porażkę propagandową. Popularne wówczas powiedzonko głosiło, że jeśli chcesz iść na Sąd Boski, pracuj tak jak Wicek Pstrowski (inne powiedzienie: Wincenty Pstrowski, górnik ubogi, przekroczył normę, wyciągnął nogi).

Na cześć inicjatora ruchu współzawodnictwa pracy kopalnię "Jadwiga", w której pracował przemianowano na kopalnię "Wincenty Pstrowski". Jego imię nosił również statek towarowy z serii tzw. rudowęglowców oraz sanatorium w uzdrowisku Rabka-Zdrój, a do 1990 roku jedno z osiedli w Żorach (obecnie os. Korfantego), w Przemyślu. 1 grudnia 1951 imię Pstrowskiego nadano Politechnice Śląskiej w Gliwicach (odebrano je ustawą Sejmu w październiku 2006 roku). Nazwiskiem Pstrowskiego nazwano również ulice w wielu miejscowościach (m.in. w Jawiszowicach, Łęcznej, Przemyślu, Olsztynie, Wałbrzychu i Warszawie), jednak po 1990 roku większość z nich została zmieniona. W Poznaniu, Olsztynie i Łaziskach Górnych wciąż istnieją ulice jego imienia. W Przemyślu do dzisiaj na jednym z bloków osiedla, które kiedyś nosiło jego imię znajduje się metalowe popiersie. Do 2001 roku imię W. Pstrowskiego nosiła również Szkoła Podstawowa nr 3 w Jastrzębiu Zdroju. :oops:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: N gru 14, 2008 4:39 pm 
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): So lut 07, 2004 2:00 pm
Posty: 3647
Zaproponuj zmianę nazwy! Na przykład na ulicę...Kuklińskiego... :D :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: N gru 14, 2008 8:14 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 10:59 pm
Posty: 7611
Lokalizacja: Olsztyn
Myslę ze dobrym kandydatem byłby Józef Franczak
Cytuj:
Józef Franczak, pseudonimy: Lalek, Laluś, Laleczka, Guściowa, używał też nazwiska Józef Babiński (ur. 17 marca 1918 w Kozicach Górnych, zm. 21 października 1963 w Majdanie Kozic Górnych) - sierżant WP, uczestnik wojny obronnej Polski 1939, później związany z strukturami ZWZ-AK, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.

Ukończył szkołę żandarmerii w Grudziądzu. Został przeniesiony do Równego, gdzie zastała go wojna. Po 17 września 1939 aresztowany przez Sowietów. Zdołał uciec z niewoli. W 1940 r. wstąpił do ZWZ a następnie do AK. Działał w podziemiu do 1944 roku. W 1944 r. jako oficer, został przymusowo wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego, walczył nad Wisłą. W styczniu 1945, będąc świadkiem wydawania i wykonywania wyroków śmierci na AK-owcach (m.in.: Uroczysko Baran koło Międzyrzeca Podlaskiego) zdecydował się na dezercję. Wkrótce NKWD zaczęło go szukać i rozpoczął się w życiu Lalka 18 letni okres ukrywania się przed władzą.
Lalek brał udział w wielu zamachach na tzw. utrwalaczy władzy ludowej – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. Kilka razy był ranny, a raz aresztowany. W czerwcu 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa zrobił w okolicy, w której ukrywał się Franczak wielką obławę. Po zatrzymaniu kilku osób, w tym Lalka, który miał jednak dokumenty na inne nazwisko, ubecy pojechali do wsi Chmiel na wesele. Kiedy po zabawie ciężarówka z aresztowanymi jechała do Lublina, partyzanci rzucili się na będących pod wypływem alkoholu ubeków, obezwładnili ich i zabili pięciu z nich. Sygnał do akcji miał dać Lalek[1]W 1947 Franczak dołączył do oddziału żołnierzy podziemia niepodległościowego, dowodzonego przez kpt. Zdzisława Brońskiego Uskoka.

Łapanka w okolicach Chmielu była związana z poszukiwaniami Lwa - Antoniego Kopaczewskiego, kierownika Inspektoratu Lubelskiego WIN. Kilka miesięcy później, w wyniku donosu i obławy Lew został zastrzelony, gdy uciekał z konspiracyjnej kwatery. W podpalonych przez UB zabudowaniach, wskutek zaczadzenia zmarło kilka osób, m.in. czteroletnia córka gospodarzy. Lalek dokonywał później zamachów na współpracowników organów bezpieczeństwa, w tym cywilnych donosicieli. Jedną z akcji było wykonanie wyroku na Franciszka Kasperka, ps. Hardy, byłego partyzanta podziemia niepodległościowego, który po ujawnieniu się w 1947 r., przyczynił się do aresztowania Zygmunta Libery Babinicza i śmierci swojego byłego dowódcy - Zdzisława Brońskiego Uskoka. Razem z Wiktorem - Stanisławem Kuchciewiczem, Lalek zabił również innego konfidenta - chłopa Franciszka Drygałę, który wydał wcześniej UB dwóch partyzantów. Donosy Drygały groziły dekonspiracją całego kierownictwa lubelskiego podziemia antykomunistycznego. Franczak dowodził kilkuosobowym patrolem zbrojnym, do zadań którego należało wykonywanie kar chłosty lub śmierci na tajnych współpracownikach UB i członkach PPR.
W lutym 1953 roku, razem z Wiktorem i Zbigniewem Pielachem Felkiem przeprowadzili akcję ekspropriacyjną kasy Gminnej Spółdzielni w Piaskach, aby zdobyć fundusze na przetrwanie zimy. Akcja nie udała się, kasjer zdążył wezwać na pomoc milicję. W starciu z milicjantami Stanisław Kuchciewicz - ostatni dowódca Franczaka, zginął. Jego los podzielił wcześniej Hieronim Zapora Dekutowski, Zdzisław Uskok Broński i wielu innych. Lalek przez następne 10 lat ukrywał się. Nie ujawnił się w czasie amnestii w kwietniu 1956. Skazany na banicję, wyjęty spod prawa przez ówczesne władze, aż do 21 października 1963 roku ukrywał się, bez przerwy będąc jedną z najbardziej poszukiwanych w kraju osób.

Formalne rozpracowanie Franczaka rozpoczęto już 16 listopada 1951 w ramach operacji o kryptonimie Pożar. Wykorzystano przy tym ulokowanych w jego otoczeniu 27 tajnych współpracowników UB. W sumie zaangażowano we współpracę z bezpieką ok. 100 ludzi. Franczak został zadenuncjowany przez Stanisława Mazura, krewnego swojej żony, który był tajnym współpracownikiem SB Michał.[2]
Jego ostatnie chwile według raportu SB wyglądały następująco: Okrążenia zabudowań dokonano z podjazdu przez grupę operacyjną ZOMO składającą się z 35 funkcjonariuszy doprowadzonych do meliny przez dwóch oficerów Służby Bezpieczeństwa. Z chwilą okrążenia zabudowań Franczak wyszedł ze stodoły, pozorując gospodarza rozważał możliwość wyjścia z obstawy, a gdy został wezwany do (nieczytelne) chwycił za broń - pistolet, z którego oddał kilka strzałów. W tej sytuacji grupa likwidacyjna ZOMO przystąpiła do likwidacji. Franczak mimo wzywania go do zdania się podjął obronę i wykorzystując słabe punkty obstawy pod osłoną zabudowań wycofał się około 300 m od meliny, gdzie podczas wymiany strzałów został śmiertelnie ranny i po kilku minutach zmarł

Rodzinie oddano zwłoki pozbawione głowy[3].

17 marca 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi ps. "Lalek" Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Józef Franczak odznaczony został za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w 90. rocznicę swoich urodzin.[4]
:idea:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 5:51 pm 
A może Aleja Słoneczna? (Słońce - gwiazda, wokół której kręci się Ziemia i dzięki której wszyscy żyjemy. :D)
Albo Aleja Tlenu...? Całkowicie apolityczne nazwy, trudno komukolwiek się przyczepić, byłyby na dłuuugie lata. :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 5:56 pm 
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 3:38 pm
Posty: 3277
Lokalizacja: ...z dziczy...
gy napisał(a):
A może Aleja Słoneczna? (Słońce - gwiazda, wokół której kręci się Ziemia i dzięki której wszyscy żyjemy. :D)
Albo Aleja Tlenu...? Całkowicie apolityczne nazwy, trudno komukolwiek się przyczepić, byłyby na dłuuugie lata. :D


A ten "gy" co tu teraz plaska to ten sam "gy" co przedtem plaskał w klawiatórkę i później przechrzcił się na "gyy", ....aaa :?:

a'hooy! :shock:

_________________
świr
Proszę nie karmić Topcia słodyczami.
Obrazek
I piwem też nie poić ani inszym paskudztwem bezalkoholowym


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 6:01 pm 
A co za różnica, aaa?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 6:20 pm 
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 3:38 pm
Posty: 3277
Lokalizacja: ...z dziczy...
gy napisał(a):
A co za różnica, aaa?


Takim "gy" jw. moze być każden zasmarkaniec znający jako tako alfabet natomiast faciem z nickiem "gyy", ..... niekoniecznie.

a'hooy! :shock:

_________________
świr
Proszę nie karmić Topcia słodyczami.
Obrazek
I piwem też nie poić ani inszym paskudztwem bezalkoholowym


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 6:24 pm 
A to prawda - może nim być każdy zasmarkaniec, a nawet obszczymurek :D Ale nie musi


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 6:25 pm 
Teraz lepiej? :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 6:47 pm 
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 3:38 pm
Posty: 3277
Lokalizacja: ...z dziczy...
gyy napisał(a):
Teraz lepiej? :D


Obrazek

a'hooy! :shock:

_________________
świr
Proszę nie karmić Topcia słodyczami.
Obrazek
I piwem też nie poić ani inszym paskudztwem bezalkoholowym


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 7:41 pm 
Pogromca Tematów
Pogromca Tematów

Dołączył(a): Cz sty 15, 2004 11:34 pm
Posty: 4303
Lokalizacja: Olsztyn
No tak,zamieńmy ulicę robotnika na ulicę mordercy i rabusia :o

_________________
Ludu Polan powstań z kolan


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 7:52 pm 
A może Aleja Eris? Jeśli ktoś się nie zgodzi, to w sumie będzie popierał... czy jakoś tak :D


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 8:03 pm 
Ekspert
Ekspert

Dołączył(a): So lut 07, 2004 2:00 pm
Posty: 3647
Podtrzymuję moją kandydaturę 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 8:49 pm 
Ekspert
Ekspert
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 3:38 pm
Posty: 3277
Lokalizacja: ...z dziczy...
kot napisał(a):
No tak,zamieńmy ulicę robotnika na ulicę mordercy i rabusia :o


Jeszcze się taki nie urodził .......

A co powiecie na ulicę; kiełbika, uklei, okonia albo i płoci, nawet, aaa?

I wilk syty byłby i kot ........

a'hooy! :shock:

_________________
świr
Proszę nie karmić Topcia słodyczami.
Obrazek
I piwem też nie poić ani inszym paskudztwem bezalkoholowym


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Ulica Pstrowskiego czerwony smark na planie Olsztyna
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 9:23 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Dołączył(a): Wt gru 23, 2003 10:59 pm
Posty: 7611
Lokalizacja: Olsztyn
kot napisał(a):
No tak,zamieńmy ulicę robotnika na ulicę mordercy i rabusia :o

Józef Franczak to , przyznaj historyku ,ze nie uczyłes się o nim na swoich wybiórczych studiach , ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego.
Dzieki takim ludziom nie byliśmy w ZSRR, bo takich bohaterów Rosja Radziecka sie bała.
Najgorsze jest to ze nie umiemy szanować prawdziwych bohaterów naszej historii, którzy przelewając wielokrotnie krew oddali w końcu swe zycie za to , bysmy my mogli zyć w wolnym kraju.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych przez użytkowników na Forum.
Zastrzega sobie, w szczególności w przypadku zgłoszenia nadużycia, do usuwania treści sprzecznych z prawem, treści reklamowych, treści wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety.

Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną. Uczestnicy Forum wm.pl poprzez umieszczenie swoich komentarzy i opinii na stronach Forum wyrażają zgodę na publikowanie tych treści na łamach "Gazety Olsztyńskiej" oraz w innych mediach wydawanych przez Edytor Sp. z o.o. i Wydawcę Olsztyn Sp. z o.o.

Gazeta Olsztyńska Dziennik Elbl‘ski Portal Warmii i Mazur WM.pl Wypoczynek na Mazurach MojeMazury.pl Portal Orientacja.pl Nasz Olsztyniak Nasz Elbląg Nasz Ełk Fundacja Przyszłość dla dzieci Olsztyński Portal Studencki
POWERED_BY