Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Cz maja 24, 2018 12:21 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 11:37 pm 
Ekspert
Ekspert

W porównaniu co skubnęli i zniszczyli ( zabytki ) nam sąsiedzi to parę obrazów się nie liczy. Korsarze raczej nie działali w ramach regularnych akcji wojennych w celach złupienia. Piraci to piraci. :wink:

Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 11:53 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Piraci to byli chyba zwykli prywaciarze, taki small business, zwykle działali na własną rękę i rachunek... Z korsarzami było trochę inaczej, często działali i napadali na czyjeś zlecenie, pod patronatem czy za przyzwoleniem jakiegoś wielmoży czy innego władcy, a nawet króla... :wink:
Najbardziej trudnili się tym Francuzi i Anglicy... Po roku 1856 oficjalnie zrezygnowano z tego procederu...
Ale i w czasach nam współczesnych czasem słyszy się o zwykłych piratach... :wink:
Faktycznie, nie da się chyba porównać ilości dzieł sztuki obcej w naszych zbiorach z tymi, które nam zrabowano...

SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE MA GŁOS!

Tytuł:
PostNapisane: N lut 10, 2008 11:54 pm 
Natchniony
Natchniony

CANIS LUPUS napisał(a):
Faktycznie, nie da się chyba porównać ilości dzieł sztuki obcej w naszych zbiorach z tymi, które nam zrabowano...

a z tym to się zgadzam... niestety :(

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 11, 2008 12:06 am 
Ekspert
Ekspert

Na Bałtyku raczej piratów było tyle co nic. Mały akwen. Łatwo z tym procederem się rozprawiano. Owszem było kilku którzy w wojnie trzynastoletniej z czasem stali sie kapitanami królewskich szkut.

Polecam książkę ,,Bałtyckie Orły"" o wojnie trzynastoletniej na M. Bałtyckim, Zalewie Wiślanym i Wiśle. Coś w stylu Trylogii tyle, że w "wersji wodnej ".

Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 11, 2008 12:19 am 
Legenda Forum
Legenda Forum

Obrazek

Za czasów sporu z Zakonem Krzyżackim oni zajmowali nasze statki... Potem w latach "szwedzkiego potopu" również nasi trochę trudnili się "kaperstwem"...
Z książek dorzuciłbym jeszcze na przykład książki autora z tamtych kaszubskich stron - Augustyna Necla, także związane z tym okresem - na przykład "Krwawy sztorm" (cz. I) lub "Złote klucze" (cz.II)...
Czytałem je bardzo wiele lat tamu... Obrazek

http://pl.wikipedia.org/wiki/Augustyn_Necel

Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 6:57 pm 
Natchniony
Natchniony

jotde napisał(a):
CANIS LUPUS napisał(a):

a z tym to się zgadzam... niestety :(

chociaż jest jedna rzecz która...hm... cieszy... ? w naszych rękach są niezwykle cenne starodruki i dokumenty, w tym manuskrypty Mozarta i Beethovena, które Niemcy wywieźli na Śląsk, a po 1945 roku władze polskie zatrzymały :P :D Owszem Niemcy pragną współpracy, chcą nam zwrócić nasze zabytki, ale po warunkiem, że my zwrócimy ich dobra.... Obaczymy co z tego wyniknie... 8)

Obrazek

Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 10:25 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Szanując jedni drugich i oddając jedni drugim to co nie nasze, to trzeba by się tak cofnąć w czasie i zanurzyć w historię chyba aż do momentu, w którym Ewa podpuściła Adama by zerwał to nieszczęsne jabłko z nie swojego drzewa... :wink:
Czy ktoś może pamięta do kogo należała tamta jabłonka...? :roll:

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 10:28 pm 
Natchniony
Natchniony

może do tej pani, co z żalem w głosie gdzieś śpiewała kiedyś: miałam ci ja-błonkę ;)))

Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 10:31 pm 
Ekspert
Ekspert

Bóg wie do kogo należała ta jabłonka. :lol:

Ostatnio edytowano Cz lut 14, 2008 9:19 pm przez Grande, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 14, 2008 12:04 am 
Nałogowiec
Nałogowiec

I oto jest pytanie :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 14, 2008 10:54 pm 
Ekspert
Ekspert

Witam Waszmościów !

Jeden z oficyjerów z innego batalionu prawił, ze jak usarz 600 służb wykona to mu chęci na służbę i listy netowe minie. Ha, w dzisiejszej mowie cienkim Bolkiem zostałby. Z wielka przyjemnością na one służby wychodzę choć czasu niewiele do dyspozycyji ( walkę stoczyć z gołowąsem muszę o kałamarz i pióro) i one 600 korespondencyji anim się obejrzał minęło, a piasek w klepsydrze szybko opada, gdy zasiędę. Dyć bardzo wiele od kompaniji zależy i braci co podobne służby co dnia pełnią ku chwale naszego grodu i oko na wszystko mają. To recepta na porządek w batalionie, a żem w innych bywał tak i tu mnie najlepiej.
Nasz komendant batalionu nie srogi choć milczący. Nawet i list z kuryjerem w kosmos prochem wysadzić potrafi jak trzeba ( musi saperskie rzemiosło poznał) :lol: , a i nieposłusznych do karceru na dobę odstawić może jak za mocno nietrzeźwe piszą i nie w temacie gardłują. :lol: Nawet za nie oficyjerskie zachowanie do lochu wtrącić może, a później w ręce kata ( Banem zwanym) oddać może. :lol:

One posty ciężko czytać, bo ręka do szabli bardziej stworzona niż do onej korespondencyji. Służba nie drużba Czytają one korespondencyje ? Czy ja po próżnicy wypisuje ?

Ostatnio edytowano Śr sie 12, 2009 12:50 am przez Grande, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 14, 2008 11:43 pm 
Nałogowiec
Nałogowiec

Witam Waćpanów sercem całym!
Jakowoż godzina póżna i łuczywo trochę wilgotne to i ćmi mocno i w oczy szczypie. Ot, przy ostatnim podskubaniu gęsi, co to na piora przysposobić była potrzeba gąsior mocno palce poszczypał to i do pisania ochota wszelaka odpadła. Mądry człowiek po szkodzie, nie skubać!
A tak co to pisania, jak piszą, to i czytają. Toż tyle perganimów zapisanych, a i w skórę, a nawet w safiany oprawionych po szafach leżą.
To i prawda, że to w niektórych nawet moli juz gniazda całe, może dlatego, że ciężkie żeby do ręki brać.
Co do kompanii, to w przedniej nie żal i nogi wyciągnąć, a że Komendant porządku pilnuje to i chwala jemu, bo to mocno ludzkie rozłazić sie jak popadnie. Tylko naokoło w tym porządkiem to jakos nieobyczajnie , jak tylko siadam przed szklanym oknem, na którym wiele piszą, to nie wiadomo, czy z krzesła spadać czy sie poręczy trzymać. Sodoma i Gomora albo jakieś komedyjanty po urzędach siedzą.
Nie moge ze śmiechu. Czysta komedyja!
I na tym dzisiaj ja pisanie skończę.

Waszmościom spoczynku spokojnego życzę.
Blond Białogłowa

Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 15, 2008 9:58 pm 
Ekspert
Ekspert

Witam Waćpanów, Waćpanie !
Witam serdecznie i Białogłowę Blond z mojej epoki, którą przez szacunek oddzielnie wymieniam i podziękowania składam za owe listy netowe.

Waćpani moją muzą jesteś i tematem wczorajszej korespondencyji do nowego posta mnie natknęłaś. Rzecz dotyczy spraw intymnych, ależ i bardzo ludzkich.

Jakżeś Pani pisała „ Nie jednego głupka zgubiła dupka”. One stwierdzenie szczególnie aktualne w nowej stolicy Olsztynie.

Przez one figle w „gabinecie oralnym „ , tfu owalnym, to i Cesarz Clinton z Białego Pałacu poległ i na następną erekcję, tfu, psia mać, elekcję, wybrany nie został.

Podobnie rzecz się ma w nowej stolicy i tyczy burmistrza.
Ludzie gadały co w urzędach naszych burdel. Dyć ja pojąć nie mógł , co one słowa znaczą.
Jeśli i ladacznice ze słynnej olsztyńskiej ulicy do ratusza przybywały powozami to i komplet mamy, a wiele to tłumaczy i faktycznie burdelem zwać można bez urazy.

Pomne jak ony burmistrz wypierał się, ze nie trunkowy( jakie parę wiosen temu), że nie był po kilku kwaterkach wina lub gorzałki., a tu w oknie słuchały o jego lubieżnych pomysłach i to nie po jednej kwaterce.

Kogut z niego wielki ? , czy władza do głowy uderzyła i nie w tą główkę poszło? Może jakie konkurenty prosiaka podłożyły lub wilcze doły wykopały ( z przeproszeniem Canis Lapus).

Może on dla dobra urzędu chciał działać i brać urzędniczą na swoje podobieństwo reprodukować i liczbę ich zwiększać ?
Jeno bez zgody nie przystoi przemocą dziewki brać, tym bardziej ze swojej służby.

Tytuł:
PostNapisane: N lut 17, 2008 7:22 pm 
Legenda Forum
Legenda Forum

Z cyklu "Fraszki na Wielmoży" z ochotą spisane... :wink: :D

"FRASZKA O TUSKU DONKU!!!!!!

Fraszka o Donaldzie

Kaczor Donald zgrywa pawia
I, że jest nim wszystkim wmawia.
Przywdział barwne pióra pawie,
No i pawiem stał się prawie,
Trikiem tym zwiódł lud w Warszawie.
Jednak ten kto chce zobaczy,
Że to nie paw lecz syn kaczy,
Że hochsztapler to zdradziecki,
Germanofil proniemiecki,
Szuja, oszust, populista,
Karierowicz, serwilista.

A gdy tylko ktoś zapyta,
Skąd ten kaczy dziób w twej głowie?
Szczwany ptasi neofita,
Wnet atakiem mu odpowie.
A ty jakim jesteś ptakiem?
Pewnie kaczorem łajdakiem,
Każdy kaczor to jest szuja,
Pijak, złodziej, kreatura.
Nie zaprzeczę, dziób mam płaski,
Tylko o co są te wrzaski?
Wszak przyczyna autentyczna,
To jest wada genetyczna.

Na skutek genów loterii,
Każdy może to ocenić.
Mówię to bez kokieterii,
Zdarza mi się ciut seplenić.
Jednak ptakiem jestem szczerym,
Przyzwoitym i uczciwym.
Przeciw mnie same mohery,
Sukces zawdzięczam cnotliwym.

Kłamie, kręci, szczerzy zęby,
Nędzny, podły hipokryta.
Dziennikarzy zdobył względy,
Nie zadają trudnych pytań.
Cudotwórcą się kreuje,
Ludziom cuda obiecuje.
Lecz jak się nie ziszczą cuda,
Zwać go będą Donald Cudak.

~paszoł won , 13.12.2007 22:43"

:P :lol: :lol: :lol:

Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 03, 2008 8:58 pm 
Ekspert
Ekspert

Czołem !

Dawnom do Was zacni usarze nie pisał, ano czasu niewiele, a białogłowa do roboty goni rezydencje odnawiać zamierzyła i mury jakimś sterypianem czy inna cholerą opatrzeń i ogacić każe. Ludziska i służba dziwują się jak owy kule armatnie powstrzyma.
Innym tematem który mnie pokoju nie daje to kiedy pan Starosta ony przejazd przy kościele normalnym mostem będzie, a nie zwodzonym. Jako, że służby do naprawy mostu zwodzą nas kolejny rok. Siła roków on z onymi orczykami na sztorc stoi. Konie jeno uszy obijają, a dragoni w niebieskich mundurach za owe pobite końskie uszy talarów płacić każą. Prawie każda białogłowa jadąca tamtędy wytrzeszcz oczu robi i raczej trasy bez inne mosty wybiera. Nie jeden rycerz też rumaka narażać na darmo nie chce. A po prawdzie jeden błąd ( śliska uzda, zimowy poślizg, niewłaściwe podkowy lub koń poniesie) i żadnej szansy manewru nie ma. Prawda, że one orczyki jeno od waryjackiej jazdy pieszych chronią. Stan owy w nieskończony trwać nie może, bo rechot przyjezdnych wywołuje.
Pracę odpowiedzialnych za taki stan obejrzeć należy lub toporkiem od stołka odrąbać, bo widać w onym temacie zmiany kadrowe potrzebne. Ciekawe czy służby odpowiednie papiery na takie funkcyje posiadają do budowy traktów i przepraw.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]