Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Cz kwi 26, 2018 5:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Prawo Jazdy !!!!!!
PostNapisane: Wt wrz 08, 2009 7:02 pm 
A może by tak prawko ?

Hmmm.
Szkół jest wiele, więc postanowiłem pogrzebać trochę w temacie i dowiedzieć się więcej.
Cena kursu waha się od około 1000 do 1400 zacząłem więc dzwonić po rodzinie i zbierać kasę na upragniony kurs...
-ale skąd ta różnica w cenie?
Postanowiłem poszukać przysłowiowego "diabła" co tkwi w szczegółach. ]:)
Wiadomo, liczy się wszystko ! Czas trwania, kompetencje Ośrodka Szkolenia jak i to co daje taka szkoła.
Wykłady mają wszystkie ośrodki - przepisowe 30h ;) (choć nie wszystkie szkoły przykładają się do tej części kursu)
Jedni prowadzą wykłady jak w normalnej szkole inni idą na łatwiznę i puszczają filmy z cd.
Z materiałami szkoleniowymi jest już gorzej. Ci drożsi dają kodeks drogowy,testy egzaminacyjne, czasem płytę cd z programem do nauki. Ci tańsi starają się jak mogą by dać jak najmniej lub wcale. Służą jednak pomocą gdzie można to wszystko nabyć :< hehe
Popytałem więc tych , którzy mają kurs i egzamin za sobą i...? :doubt:
I znalazłem gdzie ów "diabeł" tkwi i komu dzieci kołysze. ]:)
Chodzi o praktyczną część kursu.
Jako, że egzaminy przeprowadzane są w Olsztynie, wszystkie OSK (ośrodki szkolenia kierowców) muszą przeprowadzić jazdy na terenie tego zatłoczonego i pełnego pułapek miasta.
No i tu się zaczyna "polka".
W instrukcji dot. sposobu przeprowadzania szkolenia praktycznego dla OSK napisane jest, że pierwsze wyjazdy poza miasto nie powinny mieć miejsca wcześniej niż przed ukończeniem 8-mej godziny jazdy i nie powinno ich być więcej niż 4 na 30 (. Ośrodki szkolenia przyjmują, że jazda w jedną stronę do Olsztyna to 1,5h wiec w ciągu jednego wypadu do stolicy W-M w zasadzie wykorzystany mam cały limit jazd poza obszarem zabudowanym. Dochodzą do tego jeszcze jazdy po zmierzchu (kolejne 2h), placyk, pozostaje więc coraz mniej czasu na poznanie tajników "survivalu ulicznego" jakim jest niewątpliwie jazda po Olsztynie. A w zasadzie to nic już z tych 30-stu nie pozostało :>

Przyjmując więc, że jadę do Olsztyna "wyjeździć 8h" tracę 12h (4 x 3h ) na dojazd !!!!!
Czyli :
8h - jazda po Iławie ( bo przecież jeszcze nie mogę jechać za miasto)
12h - dojazd do Olsztyna przy założeniu że tam tylko 8 pojeżdżę
8h - Olsztyn
2h - jazda po zmierzchu
Kurcze a gdzie jeszcze czas na jazdę po placyku ? :doubt:

Wraz z tą myślą zrozumiałem dlaczego większość oblanych w pierwszym podejściu to osoby z poza Olsztyna.
De`facto z 30h praktycznej nauki jazdy, połowę tracę na jazdę poza obszarem zabudowanym gdzie nie nabywam w zasadzie żadnych nowych umiejętności bo jadę cała trasę na dwóch biegach (czwartym i piątym) nie przekraczając 80km/h bo instruktor chce zaoszczędzić na paliwie.
OSZUSTWO , WYKORZYSTYWANIE SYTUACJI , NACIĄGANIE i jeszcze innych parę przymiotników przychodzi mi do głowy...
Co w takim razie zrobić ?
Lekarstwo niejako samo mi wpadło w rękę, bo oto podczas jednej z rozmów z adeptami Iławskiego OSK dowiedziałem się jak dobrze przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, zdać i przy tym nie płacić 1400 (cena ponoć najlepszej ale i najdroższej szkoły) a co najważniejsze: wyjeździć wszystkie 30h zgodnie z wytycznymi dla OSK.
Kierowany dobrymi radami zapisałem się do OSK w Olsztynie.
Zapłaciłem 1000 za kurs. Dostałem mnóstwo materiałów dydaktycznych łącznie z rzutami pionowymi rond i trudniejszych skrzyżowań. Wykłady prowadził młody koleś, którego miło było posłuchać. Za zaoszczędzone (nie wydane na kurs) 400,- kupiłem sobie bilet miesięczny do Olsztyna ( zostało jeszcze na słodycze i prasę by mi się w podróży nie nudziło) i co najważniejsze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZDAŁEM ZA PIERWSZYM PODEJŚCIEM (choć nie czułem powołania w tej materii) hehe

Piszę ten tekst po to by uświadomić większości chętnym zdobycia prawa jazdy by zastanowili się nad sensem płacenia za kurs w Iławie.
Oczywiście zawsze pozostaje kwestia czasu jaki trzeba na w/w poświęcić. Jednak czy cena jaką okupujemy zdobycie "prawka" (chodzi tu o czas i wysiłek) nie jest warta gdy w konsekwencji dostajemy najważniejsze :

DOBRE WYSZKOLENIE ?!

Pozdrawiam i życzę wszystkim nauki w szkole takiej jakiej ja robiłem kurs na prawko.

P.S. Jeśli ktoś sobie życzy mogę podać namiary na OSK w Olsztynie w którym ja ukończyłem kurs.

Pzr Już Kierowca :D :D :D :D :D

Tytuł: Re: Prawo Jazdy !!!!!!
PostNapisane: Śr wrz 09, 2009 8:16 am 
wlasnie sama chce robic prawko od pazdziernika i siedze tak i czytam rozne fora, zwlaszcza ostatnio w zwiazku ze zmianami nasilily sie wypowiedzi. i nie wiem co zrobic, bo dojezdzac troche lipa, ale z drugiej strony tak siedze i czytam, ze najczesciej jak sie idzie do szkoly spoza Olsztyna, to wyklady generalnie sa w samochodzie wlasnie jadacym na jazde po "Stolicy". Troche mam pietra a jednoczesnie dylemat: w Ilawie czy jednak zmusic sie do kursu w Olsztynie...Czy ktos konczyl jakas szkole w Olsztynie, ktora moglby polecic??????????????????????? a moze na miejscu, i nie marnowal czasu na dojazdy w czasie "przewidzianych " godzin na jazde po miescie????
Pozdrawiam i czekam na odzew:)

PostNapisane: Cz wrz 10, 2009 8:32 pm 
Ja w olsztynie też sie uczyłem i zdałem za pierwszym razem.
uczyłem sie w Szkole Nauki Jazdy Elwoj.Bardzo przyjemna atmosfera i fachowe podejście do tematu.Zastanawiałem sie nad szkoła w Iławie ale zdecydowałem sie na Olsztyn.Po pierwsze bo byłem tam codziennie, po drugie nie traciłem czasu na dojazd co ubywało mi godzin z kursu, a po trzecie poznałem wszystkie ulice i zakamarki.

PostNapisane: Pn wrz 21, 2009 8:29 pm 
jak chce sie ktos wybrac na prawko w Olsztynie to serdecznie polecam Motoexpress wszystko super , poprostu polecam . na spokojnie i dobrze tlumacza :D :

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]