Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Pn lis 24, 2014 4:22 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: wierzba energetyczna
PostNapisane: Pt lis 05, 2004 9:12 am 
Sprzedam sadzonki wierzby energetycznej z pnia jednnorocznego poczawszy od polowy listopada 2004r.Wszystkich zainteresowanych uprawa i wykorzystaniem tej rośliny zapraszam do korespondencji.

Tytuł:
PostNapisane: N lis 07, 2004 2:32 pm 
Interesowałem się tym trochę. Opłaca się tylko produkować na sadzonki i sprzedawać naiwnym. Jeśli zamierzacie sadzić te krzaki i ogrzewać nimi dom musicie, wybudować stodołę żeby je trzymać, ładowarka, przyczepy a to tak sie szybko spala że najlepiej zatrudnić palacz co by co moment dokładał do pieca. Oczywiście jesli mamy kasę (ok 200.000 zł) możemy kupić brykieciarke. Niestety cena brykietów z wierzby jest wyższa od bardziej wydajnych brykietów z trocin.

PostNapisane: Wt lis 30, 2004 5:21 pm 
Widocznie słabo sie tym interesowałes skoro piszesz takie bzury.Ciekawe czy jak byś obsiał 100 hektarów zboża to czy miałbys na nie zbyt.A ja na wierzbę mam nawet z tysiąca hektarów.I jest to bardziej opłacalne niż zboża.A sadzonki sprzedaje się ludziom, którym niedługo bedziesz zazdrościł że pierwsi weszli w tą uprawę.

Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 01, 2004 11:13 pm 
To po co sprzedajesz sadzonki ? Uprawiaj skoro ot takie opłacalne. Szukasz naiwnych ? Nie stać cię nawet na płatne ogłoszenia tylko zaśmiecasz forum.

PostNapisane: Pt gru 03, 2004 1:53 pm 
Po pierwsze nie zasmiecam forum tylko chce nawiązać rozmowę z ludźmi by zobaczyć jak w kraju ta uprawa sie rozwija i chce ludzi tym tematem zainteresować ponieważ uważam że jest to przyszłościowe rozwiązanie dla Polski.A po drugie nie powinno to nikogo obchodzić bo jeśli ktos nie chce na ten temat rozmawiac to nie musi.Nikogo nie zmuszam przecież

Tytuł:
PostNapisane: So gru 04, 2004 12:15 am 
amator napisał(a):
Interesowałem się tym trochę. Opłaca się tylko produkować na sadzonki i sprzedawać naiwnym. Jeśli zamierzacie sadzić te krzaki i ogrzewać nimi dom musicie, wybudować stodołę żeby je trzymać, ładowarka, przyczepy a to tak sie szybko spala że najlepiej zatrudnić palacz co by co moment dokładał do pieca. Oczywiście jesli mamy kasę (ok 200.000 zł) możemy kupić brykieciarke. Niestety cena brykietów z wierzby jest wyższa od bardziej wydajnych brykietów z trocin.

Po pierwsze przyrost wierzby jest bardzo duży - w ciągu jednego roku wierzba rośnie około 3-4 m. Plantację jednoroczną kosimy zwykłym kombajnem do kukurydzy, plantacje dwuletnie są większe i potrzebny jest albo specjalistyczny sprzęt o większej mocy albo skaszmy zwykłą piłą motorową. Aby 'uzdatnić' wierzbę do palenia - tniemy ją zwykłą rozdrabniarką do gałęzi i uzyskujemy coś w rodzaju miału. Wierzbę można spalać w zwykłych kotłach, w których dotychczas paliliśmy węglem lub drewnem albo w kotle, który jest przeznaczony do spalania biopaliw.
Owszem zgadzm się Tobą, że utrudnione jest przechowywanie, ponieważ problemem jest wilgotność wierzby, która wynosi około 50% i aby ją przygotować do spalenia, trzeba by było susząc, obnizyć jej wilgotność do ok. 30%. Jeśli chodzi o brykiety - coż takie rzeczy kosztują...
Cała filozofia wierzby nie polega na tym żeby szukać naiwnych i wytykać komuś owe szukanie naiwnych i "dorabianiu się na nich", lecz stanowi alternatywę w uzyskiwaniu energii. Przede wszystkim jest to energia odnawialna i ekologiczna. Kiedyś zasoby naturalne węgla kamiennego się skończą, tak samo ropy czy gazu ziemnego, dlatego poszukuje się nowych technologii, które kosztują 200 000 lub trochę... pracy.

Twoja wypowiedź kojarzy mi się, chociaż może nie do końca, z wypowiedzią pewnego chłopa, a było mniej więcej tak:
w związku z chęcią aktywizacji wsi, przy pomocy funduszy unijnych, postanowiono dawać chłopom nieużytki pod zasadzenie lasu; to, rzecz jasna, miało się wiązać z profitami, ale oczywiście obok głosów, powiedzmy, zadowolonych zagrzmiał"(...)a jak mi trafi jaka działka ze trzy kilometry od domu??!! To co??!! Powinni transport jaki dać!!(...)"...

PostNapisane: So gru 04, 2004 2:45 pm 
NO. Przynajmniej jedna osoba która zna się na rzeczy.Dzięki Gosia.I takich ludzi właśnie POlsce potrzeba.

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2004 1:23 am 
Tak wygląda bilans energii w Polsce: zużycie energii pierwotnej w ciągu roku około 4000PJ, udział w tym źródeł odnawialnych- 102 PJ, udział drewna w źródłach odnawialnych - 100PJ. Zużywanie drewna nie jest wstecznictwem, bo jest opłacalne. Drewno używali w Polce za Mieszka I, przed Mieszkiem i używa się teraz. Inaczej jest z produkcją wierzby. Kiedy Ty Analityku śpisz las się sieje, rośnie (tak to jest jak niektórzy mu mówią: chłop spi, a...) i wiele czynności wykonuje za Ciebie natura... i dlatego drewno jest tanie. Z polskich lasów można pozyskiwać 2, a może 3 razy tyle drewna do celów opałowych co się pozyskuje, a napewno nie trzeba ludziom robić wodę z mózgu przy pomocy wierzby i analiz filozoficznych. Cywilizacja w której żyjesz zaczęła się od stosowania źródeł nieodnawialnych i przy pomocy wideł nie zawróci się Wisły. Zresztą nie trzeba: gazu i ropy jest na około 200 lat (zasoby rozpoznane), a węgla na trzysta lat (zasoby udokumentowane i ekonomicznie uzasadnione do wydobycia). Jest jeszcze energia jądrowa (zasoby oceniane na 1500 lat).Nie ma więc potrzeby działać gwałtownie i nieekonomicznie. Nawiedzeni rewolucyjoniści już dosyć nieszczęść narobili na tej Ziemi!.

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2004 12:44 pm 
Drogi Amatorze. Całkowicie zgadzam się z Tobą co do niewykorzystanej, zupełnie niesłusznie, energii atomowej w Polsce. Wszystko to dzieje się za sprawą ekologów radykałów, do których siebie absolutnie nie zaliczam - wręcz chroń mnie Pani Boże - przypomnij sobie sprawę elektrowni w Żarnowcu. Druga rzecz to oczywiście... kasa, no bo co innego?! Gdyby powstała w Polsce elektrownia atomowa o kilkadziesiąt albo kilkaset razy wydajniejsza od "tradycyjnej" to "elektrownicy" z układami by na tym mocno stracili - nie byłby potrzebny węgiel... Nie ważne, że byłoby taniej i żyłoby się ludziom łatwiej, no ale takie sa realia.
Co do drewna, to za Mieszka I zalesienie naszego pięknego kraju było w granicach 90%, a teraz? Może 30%?? Drewno nadające się do ścięcia powinno mieć 80 lat, więc nawet jak się samo sieje podczas jak ja śpię, to musiałabym przespać conajmniej kilkadziesiąt lat, żeby móc zrobić z niego użytek. Więc dobrze - odnawialne, ale dzięki pracy pokoleń, poza tym aby wystarczyło nam drewna na opał, musielibyśmy zalesić WSZYSTKIE nieużytki i z 30% zalesienia zrobić 60% i nie sprzedawać go za granicę. Póki co to sprowadzamy drewno z Ukrainy, ponieważ swojego mamy za mało i droższe.
Jeśli chodzi w końcu o wierzbę, nie widzę tu działań ani gwałtownych, ani nieekonomicznych, ponieważ nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma i nie każe sadzić wierzby. Po drugie wierzba nie wymaga żadnych specjalnych warunków - urośnie prawie wszędzie i może być podlewana ściekami z oczyszczalni i jeszcze wchłonie toksyny.
Nie chcę zawracać Wisły widłami i pewnie stoimy na tym samym brzegu, cywilizacji nie zmienię - za mała jestem - ale sprawę wykorzystania wierzby, uważam za nieszkodliwą, wręcz przeciwnie i dlatego ją popieram.

Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 06, 2004 5:48 pm 
Postępowy
Postępowy

kochani, ja nie jestem "za", nie jestem również "przeciw" wierzbie. Ale po co ta dyskusja!? Jak słusznie zauważyła moja przedmówczyni - nikt nikogo pod pistoletem nie trzyma, i jeśli ktoś zechce, to sobie sadzi i już! Jeśli nie - nie powinien przeszkadzać "chcącym" - przecież nikomu nic złego nie robią.
Pozdrawiam

PostNapisane: So gru 11, 2004 12:05 am 
Witam i pozdrawiam.Ja tez nie jestem przeciwko energii atomowej ale jeśli ktoś jest jej aż takim zwolennikiem to może ma ochote przyjąć cały odpad radioaktywny pozostały z elektrowni.Ciekawe czy by chcial mieszkac w okolicy pracy takiej elektrowni.Poza tym życzę powodzenia przy zakupie drewna na cele czy to opałowe czy tartaczne.Chyba nie wiecie jaka jest obecnie cena drewna opalowego.Niestety wyższa niż cena węgla.Ale dzięki żę podejmujecie dyskusję.

Tytuł: Re: wierzba energetyczna
PostNapisane: So gru 11, 2004 12:31 pm 
Jeśli odpady radioaktywne są składowane zgodnie ze wszystkimi zaleceniami to wszystko jest OK i nie ma najmniejszego zagrożenia, ale od teorii do praktyki jest dłuuuga droga - fakt.

Cytuj:
jeśli ktoś jest jej aż takim zwolennikiem to może ma ochote przyjąć cały odpad radioaktywny pozostały z elektrowni

Nie popadajmy w skrajności... To bardzo niezdrowe :wink:

Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 23, 2004 12:44 am 
Sokoro już się tak tu udzielam, to powiem z radością, że może (jak jakieś pseudoekolodzy nie zrobią kaszanki) w 2020 roku będziemy mieli elektrownię atomową w Polsce. Jeśli Ruski zabiorą nam energię to możemy tanio kupować z Litwy z elektrowni (właśnie) atomowej.
Mamy (swojego) zapasu ropy zaledwie na 70 lat...

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]