Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Cz lut 22, 2018 12:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Ukraińcy czy mniejszość ukraińska?
PostNapisane: Cz sty 08, 2009 5:23 pm 
Mam takie wrażenie, że na naszych oczach dokonuje się istotna zmiana. Ukraińcy stają się mniejszością ukraińską. Jaka różnica? Ano taka, że identyfikację czysto narodową zastępuje ta, jaka łączy amerykańskich Włochów czy Polaków w drugim i trzecim pokoleniu.

Tytuł: Re: Ukraińcy czy mniejszość ukraińska?
PostNapisane: Cz sty 08, 2009 6:16 pm 
Forumowy As
Forumowy As

morungen napisał(a):
Mam takie wrażenie, że na naszych oczach dokonuje się istotna zmiana. Ukraińcy stają się mniejszością ukraińską. Jaka różnica? Ano taka, że identyfikację czysto narodową zastępuje ta, jaka łączy amerykańskich Włochów czy Polaków w drugim i trzecim pokoleniu.

A moze o ukrainczch spolonizowanych(w 3 i dalszych pokoleniach) lepiej mowic o Polakach ukrainskiego pochodzenia?

PostNapisane: Cz sty 08, 2009 6:31 pm 
To jakby inna kategoria, która kiedyś nie występowała. 10-20 lat temu albo ktoś był Ukraińcem albo Polakiem(w znaczeniu spolonizowanym Ukraińcem). Teraz pojawiła się nowa kategoria, która właśnie można nazwać Polacy ukraińskiego pochodzenia. Mówię tu o ludziach, którzy czują się Polakami, ale nie wstydzą się swoich korzeni. Ale jest jeszcze i inna kategoria-to ci, którzy mówią o sobie mam ukraińskie pochodzenie, nawet jestem z tego dumny, ale jestem Polakiem.

PostNapisane: Cz sty 08, 2009 8:32 pm 
A jak to było w Kosowie?
Bo u nas, koło Elbląga, chcą wybudować sobie i Białorusi, port. Jak przekopiemy kanał w mierzei, to wtedy nieźle się obłowimy, za przejazdy naszym kanałkiem. Ale.
Słucham i czytam o TYM, z niemałym zatrwożeniem...

PostNapisane: Pt sty 09, 2009 9:48 am 
Forumowy As
Forumowy As

komanycia napisał(a):
To jakby inna kategoria, która kiedyś nie występowała. 10-20 lat temu albo ktoś był Ukraińcem albo Polakiem(w znaczeniu spolonizowanym Ukraińcem). Teraz pojawiła się nowa kategoria, która właśnie można nazwać Polacy ukraińskiego pochodzenia. Mówię tu o ludziach, którzy czują się Polakami, ale nie wstydzą się swoich korzeni. Ale jest jeszcze i inna kategoria-to ci, którzy mówią o sobie mam ukraińskie pochodzenie, nawet jestem z tego dumny, ale jestem Polakiem.

1.)Czlowieka który:
-ma polskie obywatelstwo
-od pokoleń mieszka w Polsce
-jest pochodzenia ukrainskiego(=jego rodzice i dziadkowie byli Ukraińcami)
-nalezy do mniejszosci ukrainskiej, gdyż w Polsce ilośc Ukraincow i Polaków ukrainskiego pochodzenia jest zdecydowana mniejszośc.
-mimo swojego ukraińskiego pochodzenia,identyfikuje sie z polską kulturą,uzywa jezyka polskiego,czuje sie Polakiem
... takiego czlowieka,moim zdaniem ,nalezy nazywać Polakiem ukrainskiego pochodzenia.

2.)Jesli Polak z obywatelstwa a Ukrainiec z pochodzenia, bardziej czuje sie Ukraincem niż Polakiem i identyfikuje sie z kulturą ukraińską,używa w domu i w kontaktach towarzyskich z Ukraincami jezyka ukrainskiego,to takiego czlowieka nalezało by, moim zdaniem nazywac Ukraincem.

3.)Ze wzgledu na ilosciowy stosunek Polakow do Ukraincow posiadajacych polskie obywatelstwo ,mówi sie o mniejszosci ukrainskiej.Do tej mniejszosci należą zarowno ci, ktorzy sie czują Ukraińcami, jak i ci którzy sie czują Polakami ,choc maja polskie obywatelstwo.

O zaliczeniu do mniejszosci decyduje pochodzenie(ukrainskie) i obywatelstwo(polskie) a nie ma na to wplywu subiektywne samookreslenie.Decyduja kategorie obiektywne a nie subiektywne.
Do mniejszosci oczywiscie nie naleza ci Ukraincy, ktorzy w Polsce mieszkają ale polskiego obywatelstwa nie posiadają.

Oczywiscie to co pisze to sa moje osobiste przekonania i nie wiem jak to rozstrzyga prawo.

PostNapisane: So sty 10, 2009 12:22 pm 
Moim zdaniem o poczuciu narodowym nie roztrzygaja teorie, ale dylematy przed jakimi stają ludzie, nazwijmy ich tu umownie "niepolskiego pochodzenia". Takim dylematem, który rozstrzyga kim naprade jestem moze być np. mecz Polska-Ukraina. Analogicznie rzecz się ma w przypadku Ukrainy.

PostNapisane: So sty 10, 2009 2:08 pm 
Forumowy As
Forumowy As

alabama napisał(a):
Moim zdaniem o poczuciu narodowym nie roztrzygaja teorie, ale dylematy przed jakimi stają ludzie, nazwijmy ich tu umownie "niepolskiego pochodzenia". Takim dylematem, który rozstrzyga kim naprade jestem moze być np. mecz Polska-Ukraina. Analogicznie rzecz się ma w przypadku Ukrainy.

A to dopiero ciekawe!
A jak mecz może rozstrzygnąć o tym kim ja jestem? Czy chcesz powiedziec,że jak wygrywają Polacy to jestem Polakiem a jak wygrywają Ukraincy to jestem Ukraińcem? A moze chcesz powiedziec,ze w czasie meczu widac kto czuje sie Polakiem a kto Ukraincem?

PostNapisane: Śr lut 11, 2009 2:19 pm 
Jak kibicujesz Polsce jesteś Polakiem, jak Ukrainie-Ukraińcem i nie ważne gdzie mieszkasz

PostNapisane: N maja 03, 2009 8:28 pm 
Co Wy wszyscy pieprzycie?! Po wyniesieniu się Ruotsi na północ, gdzie założyli Nowogród Wielki i Moskwę, ludu który przywędrował na tereny wokół Kijowskie, ze Skandynawii. Na byłe tereny Rusi Czerwonej, wędrowali ludzie zbiegli od pańszczyzny, z Polski. Skazani na gardło przestępcy i inni, którym współczesna Europa, nie była matką! Tak powstała Ukraina. W buncie chłopskim, Bohdan Chmielnicki, był polskim szlachcicem. Walczący z nim, przywódcy polscy - to rusini! Czartoryski, Żółkiewski, i inni. Spolonizowani. Przestańmy na litość, rozróżniać na Polacy Białorusy czy Słowacy. Widzicie przed sobą Słowian. Takich samych, jak my! I teraz najważniejsze! Proporcje ilościowe, między Słowianami, Chińczykami, Murzynami i innymi, jest na niekorzyść Słowian. Dlatego:
Bracia Słowianie - łączcie się!!!
:doubt:

PostNapisane: Cz maja 07, 2009 10:25 pm 
Mnie to zawsze śmieszyli znajomi z Warmii i Mazur, którzy nazywają siebie UKRAIŃCAMI :shock:
Ja ich cały czas nazywam "PSEUDOukraińcami". I nawet się za to nie obrażają. Jeśli chcesz wiedzieć kim NAPRAWDĘ jesteś to weź do ręki swój dowód osobisty i zobacz gdzie został wydany - jeśli w Polsce to jesteś POLAKIEM, a jeśli na UKRAINIE - to jesteś UKRAIŃCEM. I żadne prehistoryczne dzieje przesiedlonych dziadków nie mają tu ŻADNEGO znaczenia.

A jeśli naprawdę któryś chce być Ukraińcem to niech jedzie na Ukrainę, spróbuje przeżyć za 1200 hrywien (550zł) w kraju gdzie ceny są WYŻSZE od polskich, i jeśli po minimum 5 latach nie wróci do Ukochanej Polski (tęsknota do której pojawi się już po kilku dniach) to proszę się postarać w skorumpowanej administracji prezydenckiej o Ukraińskie obywatelstwo. I wtedy dopiero taka osoba będzie PRAWDZIWYM UKRAIŃCEM!

PostNapisane: So maja 30, 2009 3:05 pm 
Forumowy As
Forumowy As

abrikos napisał(a):
Mnie to zawsze śmieszyli znajomi z Warmii i Mazur, którzy nazywają siebie UKRAIŃCAMI :shock:
Ja ich cały czas nazywam "PSEUDOukraińcami". I nawet się za to nie obrażają. Jeśli chcesz wiedzieć kim NAPRAWDĘ jesteś to weź do ręki swój dowód osobisty i zobacz gdzie został wydany - jeśli w Polsce to jesteś POLAKIEM, a jeśli na UKRAINIE - to jesteś UKRAIŃCEM. I żadne prehistoryczne dzieje przesiedlonych dziadków nie mają tu ŻADNEGO znaczenia.

A jeśli naprawdę któryś chce być Ukraińcem to niech jedzie na Ukrainę, spróbuje przeżyć za 1200 hrywien (550zł) w kraju gdzie ceny są WYŻSZE od polskich, i jeśli po minimum 5 latach nie wróci do Ukochanej Polski (tęsknota do której pojawi się już po kilku dniach) to proszę się postarać w skorumpowanej administracji prezydenckiej o Ukraińskie obywatelstwo. I wtedy dopiero taka osoba będzie PRAWDZIWYM UKRAIŃCEM!

Pewnie najważniejsze jest to co człowiek nosi w swoim sercu.
Można przez wiele latat być w obcym kraju, i nawet żyć tam na wysokim materialnym poziomie, a w sercu nosić myśl o Kraju Ojców i tęsknić:..
"...do pagórków leśnych,...do tych łąk zielonych....
..do pól malowanych zbożem rozmaitem,
wyzłacanych pszenicą posrebrzanych żytem...."
Ludzi, którzy kochają swoja Ojczyzne nie interesuje ani miejsce wydania dowodu tożsamości ani język, którym posługują się w pracy, ani nawet to, za kogo ich inni uważają.Oni wiedzą kim byli ich rodzice i jaka kultura ich uformowała.
Byli nawet tacy,którzy na obczyźnie znosili prześladowania a narodowości swojej się nie wyrzekli i wbrew wszystkiemu kultywowali swoje zwyczaje,dzieci uczyli ojczystego jezyka i jak umieli pomagali Ojczyźnie "skąd był ich ród".

Znam tez takich,którzy będąc w Niemczech, w nadziei na szybki sukces materialny, po kilku latach zmieniali polskie nazwiska na nazwiska niemieckie,dzieciom nadawali niemieckie imiona a sami odwracali się od rodaków przyjeżdżających z kraju.

Takie postawy odwrócenia się od swojej ojczyzny i od ojczystej kultury zdarzają się wśród Polaków, Ukraińców, Rosjan i innych narodowości.
Za taką postawę trudno kogokolwiek potępiać ale zachwycać się też nie ma czym.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]