Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest N lut 25, 2018 5:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: praca dorywcza lub sezonowa
PostNapisane: So paź 13, 2007 1:36 pm 
Młodzik
Młodzik

Pracuję sezonowo zazwyczaj za granicą. W te wakacje postanowiłam sprawdzić czy można sobie dorobić u nas. Łapiemy GW z dodatkiem praca i szukamy. Na pierwszy ogień poszło ogłoszenie:

Pracowników na plantacji truskawek i malin oraz traktorzystów i kierowców autobusów. Zakwaterowanie w hotelu lub dojazd autobusem firmowym. Tel. 660 777 766

Odbiera pan który roztacza przed nami wizję sielanki połączonej z dniówką min. 45 zł. Firma to ogromny kombinat koło Serocka o nazwie SADPOL. Jak to wygląda w rzeczywistości? Opisałam to dokładnie na moim forum http://www.oszukany.pl/forum/viewtopic. ... 5a552#1364

Szukamy dalej:

W sadzie, 5,5zł/h Kwatera, mazowieckie - Góra Kalwaria 0603 134 162

Jeśli już uda nam się dodzwonić ( nie zawsze jest to możliwe ) odbiera pan Marcin który okazuję się być właścicelem sporego sadu z jabłkami oraz gruszkami. Dodaje też że na czas zbiorów stawka jest większa i wynosi 6 zł/h. Zakwaterowanie jak mówi w normalnym domu. Jak to wyglada? Sama praca nie jest ciężka. Zbieramy jabłka do specjalnych pojemników-kurdiuków. Nie spieszymy się zbytnio ponieważ jabłka zrywamy z ogonkami i uważamy aby je nie obić. Kobiety jeżdzą na specjalnej platformie zrywając tak zwane góry czyli jabłka których nie można sięgnąć z ziemi. Tu nie posługujemy się już pojemnikami lecz wkładamy bezpośrednio do skrzyń z sortowaniem na przejżałe, przemysł i normalne czyli te najlepsze jakościowo. Praca zaczyna się o godzinie 7 ( wyjazd z domu 30 minut wcześniej ) a kończyła się o 18. O godzinie 12 przerwa półgodzinna na kanapki liczona do dniówki która wychodziła nam 66 zł. Razem pracowało około 15 osób w tym ludzie z ukrainy. Problem był z pewnym brygadzistą o imieniu Radek. Miał tyle lat co ja czyli 27 i pracował już tam 4 rok. Dzięki niemu można było sobie przypomnieć jak się prawidłowo używa łaciny. Jak za starych PGR czasów. Jego największą wadą była skłonność do kablowania na wszystkich i wszystko do szefa. Przy okazji nie spotkałam się dotychczas z tak obojetnym stosunkiem szefa do pracowniów. Może powodem była duża rotacja ludzi? Nie wiem ale atmosfera w pracy nie była najlepsza. Teraz może trochę o warunkach zakwaterowania. Pokoje o których pan Marcin mówił przez telefon okazały się pomieszczeniami z łóżkami piętrowymi. Ja mieszkałam z 3 innymi pracownikami na dolnej kondygnacji. Było zimno bo jak stwierdził pan brygadzista Radek nie mozna zmienić ustawień pieca gazowego. On mieszkał na górze w oddzielnym pokoju i miał bardzo ciepło. Na dole było delikatnie mówiąć zimno. Jeden prysznic na górze dla wszystkich był w dobrym standardzie. Gorzej było z praniem ponieważ nie było pralki. To żadko spotykane ale prawdziwe. Gotowanie na ogólno dostępnej kuchni, znaczy się kuchence. Dodam że praca u pana Marcina jest cały rok. Posiada on sortownie i chłodnie gdzie zimą będą pakowane jabłka. Jest też praca przy sadzeniu nowych dzrzewek itp. Wypłaty co tydzień, możliwość zatrudnienia na umowę.

Ostatnio edytowano N paź 14, 2007 6:51 pm przez czarnaewa, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł:
PostNapisane: N paź 14, 2007 6:28 pm 
Ja też pracowałem w sadach- przez dwa sezony. Wiesz co- u mnie również trafiła się taka osoba- tym razem kobieta, która donosiła na wszystkich do szefowej. Oczywiście nikt jej nie lubił i wszyscy uważali że straszna z niej "sucz", ale wszyscy się do niej uśmiechali, bo każdy chciał zachować tą pracę. A jeszcze pięć lat temu z pracą było o wiele gorzej niż teraz. Ale obecnie przynajmniej stawki są wyższe. Kiedy ja pracowałem w sadach, świeży pracownik dostawał do ręki...2,80 zł. Tak to nie żarty! Jak ktoś dostawał 3,50 to był już koleś. Właścicielka sadu- nawiasem żona polityka- wiedziała, że w regionie nie ma pracy więc wykorzystywała tą sytuacje jak sie da, czytaj: jak nie chcesz 2,80 za godzinę, to na twoje miejsce przyjdzie inny. teraz to sie zmienia, również dlatego, że UE otworzyła dla nas granice. Teraz albo się ludziom płaci albo wyjadą zbierać jabłka do Niemiec. :)

Tytuł:
PostNapisane: N paź 14, 2007 6:58 pm 
Młodzik
Młodzik

ingarden napisał(a):
u mnie również trafiła się taka osoba- tym razem kobieta, która donosiła na wszystkich do szefowej. Oczywiście nikt jej nie lubił i wszyscy uważali że straszna z niej "sucz", ale wszyscy się do niej uśmiechali, bo każdy chciał zachować tą pracę.

Właśnie dobrze że czasy gdy trzeba było robić dobra minę do złej gry mijają bezpowrotnie a zdanie szefa że jak ci się nie podoba to na twoje miejsce jest 10 to już też prehistoria. Dodam także, chociaż sama jestem kobietą iż baba na stanowisku to gwarantowane kłopoty. Tego nawet nie da się opisać jak kobiecie woda sodowa uderza do głowy....

Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 15, 2007 2:15 pm 
eee, no aż takich też to ja bym nie wypowiadał. raczej "głupia baba na stanowisku zwiastuje kłopoty". Ale tak samo jest z głupim dziadem. ;)

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]