Forum WM.pl

Forum Warmińsko-Mazurskiego Portalu Regionalnego
Teraz jest Cz sty 18, 2018 3:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekologiczny dom
PostNapisane: Wt paź 05, 2010 8:55 pm 
Berbeć
Berbeć

Czy uważacie, że wasz dom jest ekologiczny? Chciałbym dowiedzieć się co dla was znaczy to określenie. Jeśli uważacie, że wasz dom jest ekologiczny, proszę napiszcie w jaki sposób o to dbacie. A jeśli od razu w waszych głowach padła negatywna odpowiedź to również podzielcie się swoimi opiniami. Dlaczego uważacie, że nie jest? Czy nie odczuwacie potrzeby lub ochoty na jakieś zmiany? Ogólnie chciałbym poznać wasze opinie dotyczące ekologicznego domu, zarówno te przychylne jak i przeciwnie:)

Tytuł: Re: Ekologiczny dom
PostNapisane: Pt paź 08, 2010 7:57 pm 
Postępowy
Postępowy

nie wiem co myslec na ten temat. ja mieszkam w bloku i jaki on jest? ekologiczny? bog jeden raczy wiedziec. czy kumepla z policelanej mieszkajaca na wsi w drewnianej chacie mieszka ekologicznie? czy kumpel z pracy mieszkajacy z bloku z azbestu? ten chyba nie :) A teraz na powaznie. O domach elkologicznych to mozemy mowic co najwyzej w kontekscie indian w ameryce pd itd.

PostNapisane: Śr paź 13, 2010 11:01 pm 
Berbeć
Berbeć

Kwestia ekologicznego domu jest dość szeroka i może być różnie rozumiana. Nie biorę tych słów dosłownie. Obecnie jako ekologiczny dom uważam budynek lub mieszkanie, w którym stosowane są choćby podstawowe zasady życia z myślą o ochronie środowiska. Nie oczekuję od razu wielkich czynów, ale jeśli mieszkańcy mają na myśli środowisko i drobnymi kroczkami starają się być bardziej eko tzn. że już mamy do czynienia z ekologicznym domem. Najważniejsza jest świadomość oraz stopniowe wprowadzanie zmian w kierunku jak najmniejszego niszczenia środowiska.
Uważam, że istnieje masa możliwości rozpoczęcia zmiany naszego domu w dom ekologiczny. Rozpocząć można od podstaw czyli oszczędzania energii (w tym banalnego gaszenia światła w pomieszczeniach, w których przez dłuższy czas nie przebywamy). Kupując nowy sprzęt można zwracać uwagę na pobór mocy. W czasie remontu można starać się wykorzystywać materiały bardziej przyjazne środowisku. Albo w trakcie budowy domu zastanowić się nad technicznymi rozwiązaniami, które możemy zastosować i które w następnych latach pomogą nam ograniczać zużycie energii elektrycznej albo będą wymagały mniejszego wkładu energetycznego w ogrzanie budynku.

PostNapisane: Cz lis 18, 2010 12:46 am 
Berbeć
Berbeć

Przykre, że nikt się nie zainteresował tematem... Zastanawiam się co może być tego powodem... Czy nikt ma nic do powiedzenia? Nie dbacie o coś takiego jak ekologia i nie chcąc pisać niż obraźliwego unikacie wypowiedzi? A może sądzicie, że temat na tyle oczywisty, że nie ma o czym pisać?

PostNapisane: Cz lis 18, 2010 2:18 pm 
Forumowy As
Forumowy As

Nagminnie uzywa sie slowa ekologia. A poza slowem jest nic innego jak pieniadze. Jesli stosowanie sie do "ekologii" bedzie szlo w parze z oszczednosciami to zapewne ekologia bedzie miala wielu zainteresowanych. Jesli zas ekologia ma byc tylko haslem reklamowym to nic z tego.
Np. obecnie mamy juz samochody na prad bardzo ekologiczne ale nie sprzedaja sie tak jak np. diesel poniewaz sa drogie i malo wydajne, w tym momencie potencjalny nabywca ma gdzies ekologie a mysli bardziej o swojej kieszeni. A wiec ekologia musi isc w parze z praktycznymi aspektami. Niestety same slowo ekologia brzmi ladnie ale nic poza tym.

PostNapisane: Wt lis 23, 2010 10:12 pm 
Berbeć
Berbeć

Niestety są przypadki kiedy hasła "ekologia" czy "ekologiczny" są tylko sposobem na przyciągnięcie naiwnych gotowych zapłacić. Często takie rozwiązania nijak mają się do ochrony środowiska. Są też rozwiązania, które kosztują wiele, ponieważ producent jakiegoś wynalazku chce na tym zarobić. Żadnego z tych rozwiązań nie pochwalam. Ale jestem świadomy tego, że jesteśmy odpowiedzialni za nasz świat. Ja jestem w sytuacji gdy zimą nie mogę otworzyć okna bo sąsiedzi notorycznie palą i ogrzewają domy śmieciami i plastikami. Myślę, że czas żeby ludzie uświadomili sobie, że swoich zachowanie mogą negatywnie wpływać na swoje otoczenie! Szczególnie, że sami chcą przecież jakoś funkcjonować. No ale chciałem rozmawiać o ekologicznym domu i nieco zboczyliśmy z tematu. Choć faktycznie, temat palenia śmieci w celu ogrzania budynku wchodzi w zakres tematyki ekologicznego domu, czy raczej braku tej ekologiczności...

PostNapisane: Śr gru 01, 2010 10:33 am 
Młodzik
Młodzik

Też mam ten problem, w zimie cięzko jest wywietrzyć pokój, nie narażając się na smród z kominów. Daleko nam niestety do świadomości ekologicznej, choć jest nieco lepiej, w mojej okolicy juz większość mieszkańców segreguje śmieci i nie pali liści na jesień. Ale to ciągle mało.

PostNapisane: Pn gru 13, 2010 8:56 pm 
Berbeć
Berbeć

No ale dlaczego ludzie tak uparcie palą śmieciami? Oczywiście chodzi o poszukiwanie oszczędności. Jednak z czego dokładnie te oszczędności miałyby wynikać? Chodzi o zaoszczędzeniu na wywozie śmieci? Czy może na kosztach ogrzewania? Tylko czy można ogrzać dom paląc śmieciami?

PostNapisane: Pn gru 20, 2010 3:37 pm 
Postępowy
Postępowy

dla kazdego ekologia moze oznaczac cos innego. definicje moga sie roznic nawet wewnatrz tego samego gospodarstwa domowego. wazne jest aby kazdy w jakims zakresie cos zrobil

PostNapisane: Pn sty 03, 2011 9:01 pm 
Berbeć
Berbeć

Dla każdego ekologia może znaczyć co innego między innymi dlatego, że jest to bardzo szeroki temat. Czasem wynikają z tego pewne konflikty i niejasności. Czasem prowadzą one wręcz do grupowego zniechęcenia do dbania o nasze środowisko. Dlatego warto rozmawiać na ten temat i próbować rozwiać wątpliwości oraz błędne myślenie. Właśnie po to aby każdy mógł w jakimś zakresie dbać o nasze naturalne otoczenie.

PostNapisane: Pn sty 17, 2011 11:47 pm 
Forumowy As
Forumowy As

Witam !!
Widzę kolego , że interesują Cię sprawy ekologii mocno , a i sądzę ,że jesteś w całym temacie dobrze " obcykany" :D . Więc proszę doradź !!! W niedługim czasie planuję właśnie budowę domu i chciałbym , aby został stworzony według nowych standardów. Czyli aby ekologia współgrała z ekonomią . Prosił bym o jakiś mały skrypt tzw. innowacji w budowie . Wiem, że mógłbym poszperac w internecie i znaleźc coś , ale sądzą ,że osoba z bagażem doświadczenia bardziej mnie ukierunkuje. Mam na myśli m.in : ogrzewnie, materiały do budowy itd, itp .
Pozdrawiam !!!! :papa:

PostNapisane: N sty 30, 2011 9:46 pm 
Berbeć
Berbeć

Obywatel Gc aby dom mógł być ekologiczny oraz korzystny finansowo należy skupiać się na tym założeniu od początku. Już na etapie tworzenia projektu. Na wstępie podkreślę, że dom ekologiczny to głównie dom energooszczędny. Najważniejsze jest to aby decyzję o takim budynku podjąć na samym początku. Później należy zwrócić się do specjalisty, który stworzy odpowiedni projekt itd. Tutaj wchodzimy w temat odpowiedniej bryły budynku, ustawienia względem stron świata itd. Jeśli naprawdę chciałbyś stworzyć dom przyjazny środowisku to wykorzystanie ekologicznych materiałów w czasie budowy jest wskazane. Tutaj jednak też nie jest to duży problem. Zlecając projekt możesz określić szereg wymagań a szczegóły możesz zostawić innym. Jeśli chodzi o ogrzewanie to na pewno polecam ci przyjrzeniu się pompie ciepła. To bardzo fajne i interesujące rozwiązanie. Niestety wiąże się z początkowym sporym wkładem. Jednak jak każde ekologiczne rozwiązanie wiąże się z większą inwestycją, która się zwraca w przyszłości. Pamiętaj jednak, że decydując się na budowę porządnego budynku nie możesz na siłę szukać oszczędności. To najprostsza droga to bardzo wysokich opłat w przyszłości. Przykładowo wiele osób szukając oszczędności decyduje się na minimalizację izolacji budynku. Kończy się to później wysokimi opłatami za ogrzewanie. Często również chłodem w domu. Brak odpowiedniej izolacji powoduje ucieczkę ciepła. Koniec końców zamiast oszczędności skazujemy się w takiej sytuacji na duże wydatki. Jeśli jesteś poważnie zainteresowany budową ekologicznego domu to moja rada jest krótka - skonsultuj się z ekspertem.

PostNapisane: Wt lut 01, 2011 8:56 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

Ekologiczne są np domy z drewnianych bali. Są tanie. Wykonczenia naturalne,energooszczedne zarowki, pompa ciepła, kolektory itp

PostNapisane: N lip 31, 2011 5:50 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

ekologiczny dom to piękna koncepcja też marzy mi się taki jednak to ogromny wydatek taki domek zorganizowany od A do Z

PostNapisane: Śr mar 28, 2012 2:13 pm 
Nowicjusz
Nowicjusz

dom z gliny jest ekologiczny - niskie koszty budowy z "biodegradalnych" elementów, podobno istnieje technologia budowy, która sprawia, że tego typu budynki są bardzo trwałe...

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]